Artykuł sponsorowany W jakim celu stosuje się szyny relaksacyjne?

W jakim celu stosuje się szyny relaksacyjne?

Choć wielu z nas przykłada dużą wagę do kompleksowej pielęgnacji zębów, często nie zadajemy sobie sprawy z tego, że możemy im nieświadomie szkodzić w ciągu nocy. Bywa, że w czasie snu zaciskamy szczęki, co sprzyja stopniowemu niszczeniu się uzębienia. Problemy tego typu mają zazwyczaj osoby, które żyją w permanentnym stresie lub borykają się z wadami zgryzu. Ich rozwiązaniem są szyny relaksacyjne. W jaki sposób działają?

Szyna relaksacyjna – co to takiego?

Szyny relaksacyjne to specjalne nakładki wykonane z tworzyw sztucznych, które dopasowane są do kształtu uzębienia konkretnego pacjenta. Wyroby te zapewniają większą stabilizację żuchwy w czasie snu, rozluźniają mięśnie szczęki i chronią zęby przed naciskiem, który powoduje stopniowe uszkodzenia szkliwa. Korzystanie z szyn relaksacyjnych zalecane jest pacjentom z szczękościskiem, cierpiącym na bruksizm oraz osobom, które zakończyły leczenie ortodontyczne w celu podtrzymania efektów terapii.

Jak informuje specjalista z Laboratorium Ortodontycznego – szyny relaksacyjne wykonuje się indywidualnie dla każdego pacjenta. W tym celu pobiera się wycisk szczęki, który służy do stworzenia wyrobu na miarę potrzeb danej osoby. Na etapie produkcyjnym protetyk korzysta z atestowanych i biozgodnych materiałów. Najczęściej jest to akryl, który wyróżnia się dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a także nie powoduje podrażnienia dziąseł i błony śluzowej jamy ustnej.

Rodzaje szyn relaksacyjnych

W pracowniach protetycznych możemy spotkać się z wieloma rodzajami szyn relaksacyjnych. Różni je sposób wykonania oraz przeznaczenie, jednak do najpopularniejszych wyrobów zaliczyć można:

  • szyny miękkie – dostępne są w aptekach i mają postać gotowych nakładek termoplastycznych, które po zanurzeniu w ciepłej wodzie można z łatwością dopasować do własnych potrzeb. Niestety nie zawsze dobrze spełniają one swoją funkcję, dlatego też specjaliści zalecają traktować je jako tymczasowe rozwiązanie;
  • szyny twarde – wykonywane są przez profesjonalistę dzięki temu, w przeciwieństwie do szyn miękkich, są odporne na przegryzanie i znacznie lepiej chronią zęby przed uszkodzeniem. Szyny twarde zapewniają też znacznie lepszy efekt relaksacyjny dzięki spersonalizowaniu.

Warto wiedzieć, że dobrze dobrane szyny relaksacyjne poprawiają również jakość snu, co ma duży wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.

Ile kosztują szyny relaksacyjne?

Cena szyn relaksacyjnych uzależniona jest od ich rodzaju oraz jakości materiału użytego do produkcji. Najtańsze są szyny miękkie, które można nabyć za około 300-350 złotych. Decydując się na zakup szyn twardych musimy zaś liczyć się z wydatkiem rzędu 600-800 złotych. Należy jednak podkreślić, że produkty tego typu są znacznie trwalsze, dzięki czemu będą służyć nam dłużej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas