Materiał Partnera Dlaczego należy wykonywać szczepienia ochronne?

Dlaczego należy wykonywać szczepienia ochronne?

Profilaktyka zdrowotna jest niezwykle istotna. Pozwala ona przeciwdziałać chorobom jeszcze zanim się one pojawią. Szczególnie ważnym elementem profilaktyki są szczepienia ochronne, zwłaszcza w przypadku małych dzieci. To właśnie one zapobiegają zachorowaniom na choroby zakaźne, a co za tym idzie zmniejszają umieralność oraz poważne powikłania. Dlaczego jeszcze ich wykonywanie jest tak istotne?

Znaczenie szczepionek ochronnych

Chociaż niektórzy nie wierzą w skuteczność szczepionek, to ich pozytywny wpływ na jakość i długość życia człowieka jest niezaprzeczalny. Na choroby są szczególnie narażone małe dzieci, bo ich organizmy nie mają jeszcze dobrze wykształconej odporności, w efekcie czego są podatne na szkodliwe działanie drobnoustrojów. Brak zabezpieczenia w postaci szczepionki może skutkować poważnymi problemami w przyszłości. Dlatego bardzo ważne jest budowanie zaufania do systemu ochrony zdrowia w ludziach, którzy nie są przekonani do tej metody profilaktyki. Chociaż nie ma szczepionek, które byłyby w 100% skuteczne i nie wiązałyby się z ryzykiem, to dotychczasowe obserwacje pokazują, że stosowanie ich ma pozytywny wpływ na stan zdrowia ludzi.

Przeciw jakim chorobom się szczepić?

Istnieje szereg chorób, przeciw którym szczepionki ochronne są obowiązkowe. Są to m.in. gruźlica, odra, świnka, różyczka, tężec i wirusowe zapalenie wątroby typu B. Szczepionki obowiązkowe są bezpłatne, natomiast za wszystkie te, z których chcesz skorzystać dodatkowo, trzeba zapłacić.

Kiedy się szczepić? Do 19 roku życia dzieci i młodzież obowiązuje kalendarz, według którego wykonuje się szczepienia w odpowiednich terminach. Poza tym na groźne choroby są szczególnie narażone osoby, które pracują w środowiskach medycznych. One również powinny poddawać się szczepieniom, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania.

Poza obowiązkowymi, czasem warto zastosować też szczepionki zalecane, np. przeciwko ospie wietrznej, grypie i kleszczowemu zapaleniu mózgu. Dobrym pomysłem może być udanie się na zabieg do prywatnego ośrodka medycznego, np. do Centrum Medycznego Ultramedic.

Jak przygotować dziecko do szczepionki?

Przyjmowanie szczepionki może być dla dziecka przykrym doświadczeniem. Dlatego istotne jest, żeby zapewniać je, że wszystko jest w porządku i nie ma się czego bać. Nie chodzi oczywiście o to, żeby okłamywać dziecko, i mówić mu, że nic nie poczuje. Ale można odwracać jego uwagę lub trzymać je na kolanach, aby czuło się bezpiecznie. Chcąc zmniejszyć dyskomfort u pacjenta, pielęgniarka może zdecydować się na zastosowanie znieczulenia w postaci kremu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas