Artykuł sponsorowany Zapisz się na cytologię w Centrum Medycznym PROMED!

Zapisz się na cytologię w Centrum Medycznym PROMED!

Badanie cytologiczne jest jednym z ważniejszych badań u kobiet. Pozwala ono bowiem rozpoznać stan przedrakowy szyjki macicy, a to umożliwia wszczęcie skutecznego leczenia. Zaniechanie diagnostyki cytologicznej niestety podwyższa niechlubne statystyki dotyczące zapadalności pań na nowotwory złośliwe. By temu zaradzić, już dziś warto zapisać się na cytologię w Centrum Medycznym PROMED w Nowym Sączu. Jak podkreślają lekarze tego ośrodka, kobiety urodzone w latach 1958 – 1992 mogą skorzystać z bezpłatnej diagnostyki w ramach profilaktyki zdrowotnej finansowanej przez NFZ.

Czym jest cytologia?

Cytologia to badanie przesiewowe w kierunku wykrywania stanu przedrakowego szyjki macicy. Przeprowadzane jest ono szybko, bezboleśnie i całkowicie bezpiecznie dla pacjentki, u której pobiera się materiał do mikroskopowej oceny komórek m.in. z kanału i tarczy szyjki macicy. Warto podkreślić, że badanie jest wykonywane w taki sposób, aby zapewnić pacjentce pełen komfort psychiczny i fizyczny. O to w Centrum Medycznym PROMED dba wykwalifikowany zespół lekarzy i pielęgniarek.

Czas oczekiwania na wynik badania cytologicznego to ok. 2-4 tygodnie. Omawiane jest ono na spotkaniu z ginekologiem.

Jakie są wskazania do wykonania cytologii?

Badanie cytologiczne ważne jest dla każdej kobiety, niezależnie od wieku czy stanu zdrowia. Cytologię należy zatem wykonywać regularnie, najlepiej od chwili pierwszego miesiączkowania. Dla kobiet urodzonych w latach 1958 – 1992 przygotowany został zaś specjalny program profilaktyki zdrowotnej finansowany przez NFZ, który pozwala skorzystać z bezpłatnych badań raz na 3 lata. Rekomendowane jest jednak skrócenie czasu między cytologiami do 1,5-2 lat odstępu. Częściej muszą zaś stawiać się na cytologię kobiety, które znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka. Lekarze z Centrum Medycznego PROMED wymieniają w tym gronie pacjentki:

  • zakażone wirusem HIV,
  • zakażone wirusem HPV (brodawczaka ludzkiego),
  • przyjmujące leki immunosupresyjne,
  • mające wielu partnerów seksualnych,
  • u których w rodzinie występował rak szyjki macicy.

O cytologii muszą też szczególnie pamiętać panie w ciąży. Badanie cytologiczne jest wykonywane wtedy przynajmniej jeden raz, niezależnie od tego, kiedy kobieta skorzystała z tejże diagnostyki ostatnim razem.

Przygotowanie do badania

Kobiety zapisane na badanie cytologiczne powinny się do niego w odpowiedni sposób przygotować. Przede wszystkim nie powinny się one zgłaszać na cytologię podczas miesiączki. Badanie można wykonać nie wcześniej niż 4 dni po ostatnim dniu krwawienia oraz nie później niż 4 dni przed rozpoczęciem miesiączki. Ważne jest zatem ścisłe kontrolowanie cyklu.

Istotne jest też to, by pacjentka 4 dni przed pobraniem wymazu nie stosowała żadnych leków i środków dopochwowych. Nie należy również przeprowadzać irygacji pochwy. Na 1-2 dni przed cytologią należy też powstrzymać się od współżycia seksualnego. Z cytologii należy też zrezygnować w przebiegu stanów zapalnych narządu rodnego. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas