Artykuł sponsorowany Kiedy zaczyna się menopauza?

Kiedy zaczyna się menopauza?

W życiu każdej kobiety przychodzi moment, gdy jej organizm zaczyna wytwarzać znacznie mniej hormonów, takich jak progesteron i estrogeny. Związki te mają niebagatelny wpływ na cały cykl miesiączkowy, a spadek ich stężenia wywołuje naprawdę duże zmiany. W zależności od wielu czynników, klimakterium (przekwitanie) może objawiać się w różny sposób. Kiedy zaczyna się menopauza i jak sobie z nią radzić?

Menopauza, czyli ostatnia miesiączka w życiu

Menopauza jest błędnie określana jako cały proces polegający na naturalnym wygaszaniu funkcjonowania jajników. Jednak tak naprawdę jest to termin medyczny określający ostatnią miesiączkę w życiu, czyli kulminacyjny moment klimakterium. Specjaliści wyróżniają trzy fazy procesu przekwitania:

  • premenopauzalną – etap występujący na kilka lat przed ostatnią miesiączką;
  • okołomenopauzalną – w trakcie trwania tej fazy pojawia się ostatnia miesiączka;
  • postmenopauzalną – polegająca na względnym ustabilizowaniu objawów związanych z menopauzą.

Dlaczego dochodzi do menopauzy?

Klimakterium polega na tym, że jajniki stopniowo tracą swoją funkcję, jednak proces ten jest bardzo powolny i może trwać kilka, a nawet kilkanaście lat. Dochodzi wówczas do sukcesywnego obniżania stężenia hormonów kobiecych – progesteronu i estrogenów. Pierwsze zmiany w gospodarce hormonalnej mogą pojawić się około 35. roku życia, a menopauza, czyli ostatnia miesiączka ma miejsce najczęściej pomiędzy 45. a 55. rokiem życia.

To, kiedy rozpocznie się proces przekwitania zależy od wielu czynników, m.in. predyspozycji genetycznych. Bywa, że klimakterium rozpoczyna się przedwcześnie, czego bezpośrednią przyczyną może być choroba nowotworowa, autoimmunologiczna bądź operacja ginekologiczna, np. usunięcie macicy i/lub jajników. Na przestrzeni lat zaobserwowano, że do przedwczesnej menopauzy przyczynia się również silny stres, niewłaściwa dieta, a także nałogowe spożywanie alkoholu oraz palenie tytoniu.

Oczywiście menopauza może mieć także charakter późny i wystąpić dopiero po przekroczeniu 60. roku życia. Jeśli zaś chodzi o płodność, zanika ona około 10 lat przed pojawieniem się ostatniej miesiączki.

Jakie objawy towarzyszą menopauzie?

Podstawowym objawem, który wiąże się z okresem przekwitania jest nieregularność cykli miesiączkowych, a także zmniejszenie ich częstotliwości. Zmianie często ulega również przebieg menstruacji, która staje się bardziej bolesna i obfita lub wprost przeciwnie – skąpa i niemal nieodczuwalna.

Zapytaliśmy specjalistę ze szczecińskiej kliniki MediLuxClinic o to, jakich symptomów może spodziewać się kobieta wchodząca w okres okołomenopauzalny:

Bardzo częstym objawem, z którym zmagają się kobiety przechodzące klimakterium są uderzenia gorąca. Są one dosyć uporczywe – towarzyszy im z reguły zaczerwienienie twarzy, szyi i dekoltu, wzmożona potliwość, a niekiedy także lęk i kołatanie serca. Mogą mieć również miejsce częste infekcje dróg moczowych i rodnych, suchość pochwy, obrzęki kończyn oraz zmiany ciśnienia krwi będące przyczyną nadciśnienia tętniczego.

Ekspert zaznacza, że kobieta, która przechodzi klimakterium łatwiej się męczy, wykazuje trudności z koncentracją, a także boryka się z wahaniami nastroju i bezsennością.

Jak radzić sobie z objawami klimakterium?

Aby zmniejszyć te i inne dolegliwości związane z przekwitaniem warto wdrożyć odpowiednią dietę bogatą w niezbędne składniki odżywcze, odstawić lub ograniczyć używki, a także stosować preparaty na bazie fitoestrogenów, np. izoflawonów z nasion soi lub kwiatów czerwonej koniczyny. Jeśli objawy są wyjątkowo uporczywe, a tradycyjne sposoby nie zdają egzaminu, warto wówczas zgłosić się do specjalisty, który oceni stan pacjentki i na tej podstawie zaproponuje plan leczenia. Być może konieczne będzie zastosowanie hormonalnej terapii zastępczej.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas