Artykuł sponsorowany Jakie badania należy wykonywać w trakcie ciąży?

Jakie badania należy wykonywać w trakcie ciąży?

Ciąża jest pięknym okresem, który jednak wymaga zwiększonej troski o swoje zdrowie. Koniecznością jest regularne poddawanie się badaniom – po to, aby sprawdzić kondycję organizmu, co może mieć wpływ na prawidłowość rozwoju płodu. Jeśli spodziewasz się dziecka sprawdź, jakie badania w ciąży są obowiązkowe, a które warto wykonać dodatkowo.

Badania w ciąży – lista

Lista badań do wykonania w okresie ciąży jest dość długa. Została ona stworzona w oparciu o rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie Standardu Organizacyjnego Opieki Okołoporodowej.

  • Badania do 10 tygodnia ciąży

Na pierwszej wizycie potwierdzającej ciążę, kobieta otrzymuje wykaz badań do wykonania przed upływem 10 tygodnia. Wśród nich są: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, grupa krwi i oznaczenie czynnika Rh, badanie w kierunku toksoplazmozy, badanie w kierunku różyczki, oznaczenie stężenia glukozy na czczo, test przesiewowy w kierunku kiły.

  • Badania w okresie 11-14 tygodnia ciąży

Na tym etapie należy przeprowadzić badanie ultrasonograficzne płodu, które pozwala na wykrycie ewentualnych wad genetycznych. W przypadku kobiet powyżej 35 roku życia, obciążonych genetycznie czy u których w poprzednich ciążach wystąpiły aberracje chromosomowe, należy przeprowadzić obowiązkowo tzw. test PAPP-A.

  • Badania w 15-20 tygodniu ciąży

Badania w ciąży w tym okresie to jedynie morfologia krwi oraz badanie ogólne moczu.

  • Badania w 18-22 tygodniu ciąży

Między 18 a 22 tygodniem ciąży zaleca się przeprowadzić tzw. USG połówkowe. Jego celem jest wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w rozwoju płodu, które były niewidoczne w poprzednim badaniu ultrasonograficznym.

  • Badania między 21 a 26 tygodniem ciąży

Na tym etapie lista badań do wykonania jest dłuższa. Koniecznością jest przeprowadzenie badania ogólnego moczu, badania w kierunku toksoplazmozy (przy ujemnym wyniku w pierwszym trymestrze), doustny test obciążenia glukozą (OGTT) – pod kątem diagnostyki cukrzycy ciążowej.

  • Badania w 27-32 tygodniu ciąży

W tym okresie wymagane są tylko: badanie ogólne moczu, morfologia krwi, oznaczenie przeciwciał anty-D (wyłącznie u kobiet z ujemnym Rh).

  • Badania w 33-37 tygodniu ciąży

Na liście badań laboratoryjnych do wykonania w tym okresie znajdują się: morfologia krwi, badanie ogólne moczu, badanie w kierunku HIV, badanie antygenu HBs.

Na tym etapie pobierany jest także posiew z pochwy (i niekiedy odbytu) w kierunku paciorkowców B-hemolizujących Streptoccocus Agalactiae. W przypadku wyniku dodatniego koniecznością jest podanie antybiotyku w momencie rozpoczęcia akcji porodowej – wyjaśnia pracownik gabinetu ginekologicznego Gabinety Pawlik.

  • Badania w 38-39 tygodniu ciąży

W związku z tym, że poród zbliża się wielkimi krokami, należy wykonać takie badania jak: badanie ogólne moczu i morfologia krwi.

Zaleca się także przeprowadzenie badania KTG, które polega na monitorowaniu serca płodu przy jednoczesnym zapisie czynności skurczowej. Jeżeli zachodzi taka konieczność, zapis ten przeprowadza się także we wcześniejszych tygodniach ciąży.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas

Newsletter