Artykuł sponsorowany Wykorzystanie terapii manualnej w fizjoterapii

Wykorzystanie terapii manualnej w fizjoterapii

Terapia manualna wykorzystywana jest w leczeniu wielu schorzeń. Jest metodą fizjoterapii o charakterze leczniczo-diagnostycznym. Wyjaśniamy, kiedy skorzystanie z terapii manualnej jest szczególnie wskazane i w jakich kontuzjach może przynieść ulgę i poprawę stanu zdrowia.

Czym właściwie jest terapia manualna?

Terapia manualna to sposób leczenia ukierunkowany szczególnie na problemy związane z narządami ruchu. Jej celem jest przywrócenie prawidłowej ruchomości stawów oraz ograniczenie dokuczliwych dolegliwości bólowych. Terapia manualna obejmuje szeroką diagnostykę. Dopiero na jej podstawie wybiera się sposób leczenia oraz rozpoczyna terapię. Podczas sesji z pacjentem, fizjoterapeuta wykorzystuje specjalne techniki chwytu czy ucisk w odpowiednich punktach spustowych na ciele. Są to wyczuwalne zgrubienia w obrębie powięzi lub mięśni, które są bardzo bolesne po uciśnięciu. Rehabilitacja przy pomocy terapii manualnej wymaga więc szczegółowej znajomości anatomii ludzkiego organizmu. Dlatego tylko doświadczeni specjaliści z odpowiednią wiedzą mogą skutecznie pomóc w pozbyciu się dolegliwości.

Kiedy wykorzystuje się terapię manualną?

Najczęściej terapia manualna używana jest podczas leczenia schorzeń kręgosłupa oraz kończyn. Jednak możliwości jej wykorzystania jest znacznie więcej. Pozwala walczyć z takimi problemami, jak:

  • rwa kulszowa,

  • bóle migrenowe,

  • bóle w stawach kończyn dolnych oraz górnych,

  • wady postawy,

  • stany po urazach,

  • szczękościsk i bruksizm,

  • urazy sportowe,

  • dyskopatia,

  • dysfunkcje mięśni i powięzi,

  • zaburzenia snu.

Oczywiście są to przykłady tylko kilku najpopularniejszych schorzeń, gdzie skuteczność terapii manualnej jest na wysokim poziomie. Kompleksową opiekę i profesjonalną terapię manualną oferuje między innymi Gabinet Fizjoterapii i Terapii Manualnej.

Jakie techniki stosuje się w terapii manualnej?

Fizjoterapia w połączeniu z terapią manualną to ogromne możliwości w walce o dobre samopoczucie. Podczas leczenia wykorzystuje się wiele różnorodnych technik. Do jednych z najbardziej popularnych należy technika Levita, która wykorzystuje trakcje, mobilizacje oraz manipulacje. Stosowana jest zazwyczaj w schorzeniach kręgosłupa. Inną techniką jest terapia ortopedyczna skierowana szczególnie do osób z problemami narządów ruchu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas