Artykuł sponsorowany Leczenie zespołu cieśni nadgarstka w Prywatnym Centrum Rehabilitacji Beaty Pruszkowskiej

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka w Prywatnym Centrum Rehabilitacji Beaty Pruszkowskiej

Zespół cieśni nadgarstka powstaje na skutek ucisku nerwu biegnącego w kanale nadgarstka. Warto wiedzieć, jakie są jego przyczyny oraz objawy, a kiedy je u siebie zauważymy, zwrócić się do specjalisty. Beata Pruszkowska, która jest właścicielką Prywatnego Centrum Rehabilitacji w Wieliczce, opracowała metodę leczenia zespołu cieśni nadgarstka, którą stosować można zarówno w leczeniu zachowawczym, jak i podczas przywracania sprawności ręki.

Przyczyny i objawy zespołu cieśni nadgarstka

Wśród przyczyn zespołu cieśni nadgarstka wymieniane są między innymi choroby reumatyczne, niedoczynność tarczycy, ciąża oraz cukrzyca. Najczęściej jednak powodem pojawienia się stanu chorobowego jest regularne powtarzanie takich samych ruchów, które zazwyczaj wynikają z wykonywanej pracy zawodowej. Narażone na zespół cieśni nadgarstka są też osoby, u których często występują urazy rąk. Zdarza się, że nieprawidłowo wygojony uraz, złamanie czy zwichnięcie staje się powodem wystąpienia stanu chorobowego. Może on pojawić się również w wyniku krwiaków, gangoliny czy niedoborów witamin.

Objawy, które wskazują na pojawienie się zespołu cieśni nadgarstka, dzielimy na trzy stadia. W pierwszym możemy odczuwać ostry, czasem promieniujący w kierunku ramienia, ból w nadgarstku. Towarzyszyć może temu również mrowienie placów czy dłoni, a także wrażenie jej sztywnienia, które ma miejsce zazwyczaj o poranku. W drugiej fazie pojawia się osłabienie nadgarstka, a tym samym upuszczanie przedmiotów. Trzecie stadium to już widoczny zanik mięśni i uszkodzenie nerwów. Dostrzegamy wówczas również osłabienie objawów czuciowych. Jak zaznaczają specjaliści z Prywatnego Centrum Rehabilitacji Beaty Pruszkowskiej, aby tego uniknąć, warto udać się do specjalisty od razu, kiedy zauważymy niemożność zaciśnięcia pięści czy jej osłabienie oraz inne objawy pojawiające się w stadium pierwszym.

Leczenie cieśni nadgarstka według metody BP

Podczas leczenia warto zastosować wszelkie środki, które pozwalają uniknąć operacji. Może to być orteza, zmniejszenie lub zaprzestanie aktywności, zastosowanie leków czy fizjoterapii. Właścicielka Prywatnego Centrum Rehabilitacji w Wieliczce – Beata Pruszkowska, opracowała autorską metodę BP, która świetnie sprawdza się u pacjentów dotkniętych zespołem cieśni nadgarstka. Skupia się ona na mobilizacji tkanek miękkich poprzez wykorzystanie masażu poprzecznego. Podczas jej stosowania następują również mobilizacje bierne stawów ręki. Szczególny nacisk kładzie się na staw nadgarstkowy.

Kolejnym elementem leczenia zespołu cieśni nadgarstka zgodnie z metodą BP jest kinezyterapia, czyli ćwiczenia wolne kończyny górnej. Dodatkowo wykorzystana zostaje również fizykoterapia. Polega ona na trwającym około 5 minut nadźwiękawianiu okolic kanału nadgarstka. Uzupełnieniem tych elementów jest zastosowanie technik tapingu dla zespołu cieśni nadgarstka. Wszystkie te środki fizjoterapii w znaczący sposób usprawniają terapie i umożliwiają powrót do sprawności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas