Materiał Partnera Wybielanie zębów - kiedy i dla kogo?

Wybielanie zębów - kiedy i dla kogo?

Przebarwienia na zębach oraz ciemny nalot to jeden z najczęstszych problemów, z jakim zgłaszają się pacjenci do gabinetów stomatologicznych. Niestety, okazuje się że domowe sposoby, takie jak stosowanie past wybielających nie wystarczają, by się go pozbyć. Zabieg wybielania zębów jest zatem wskazany każdemu, kto zauważy u siebie znaczne ściemnienie zębów. Przyjrzyjmy się mu bliżej.

Piękny, biały, lśniący uśmiech stanowi naszą wizytówkę. Niestety, palenie papierosów oraz spożywanie czarnej kawy w dużych ilościach, a także nieprzestrzeganie  higieny jamy ustnej powodują pojawianie się na zębach ciemnego nalotu. Aby odzyskały dawną biel, należy skorzystać z profesjonalnego zabiegu wybielania zębów.

Metody wybielania zębów

Jednym ze sposobów wybielania zębów jest zastosowanie  lampy wybielającej, pamiętajmy jednak aby najpierw wyleczyć wszystkie zęby oraz oczyścić je z płytki nazębnej i kamienia. Stomatolog lub higienistka najpierw nałoży żel ochraniający na dziąsła i utwardzi go lampą UV. Następnie nałoży preparat wybielający i naświetli go przez około 10-15 minut. Czynność ta zostanie powtórzona kilkukrotnie. Efektem będą bielsze i bardziej estetyczne zęby.

Inną metodą wybielania zębów jest zastosowanie specjalnych nakładek. Podobnie jak w przypadku wybielania lampą wybielającą, zęby powinny być wyleczone i pozbawione kamienia. Najpierw stomatolog lub higienistka pobierze wycisk, z którego zostaną wykonane dwie przezroczyste nakładki, pasujące do uzębienia. Otrzymamy także strzykawki z żelem wybielającym, który służyć będzie do wypełnienia nakładek, które nałożymy na zęby.

Profesjonalny zabieg wybielania zębów oferuje renomowane Centrum Stomatologii Dentes. Tam też przeprowadzimy leczenie zachowawcze, protetyczne, chirurgiczne oraz leczenie endodontyczne.

Przeciwwskazania

Chociaż wybielanie zębów jest zabiegiem, polecanym każdemu, kto zauważył u siebie ciemny nalot, istnieją grupy pacjentów, u których będzie ono przeciwwskazane.

Należy do nich:

  • młodzież poniżej 18 roku życia,
  • kobiety w ciąży,
  • kobiety w okresie karmienia piersią.

Środkiem bowiem, który rozjaśnia odcień szkliwa jest nadtlenek karbamidu. Poniżej 18 roku życia  szkliwo nadal się mineralizuje a wprowadzenie tej substancji mogłoby negatywnie wpłynąć na ten proces.

Osoby, u których stomatolog wykryje próchnicę oraz choroby dziąseł także nie będą mogły liczyć na zabieg wybielania zębów dopóki nie wyleczą tych schorzeń. Jeśli cierpimy na nadwrażliwość zębów, uporajmy się najpierw z tym problemem, zanim zapiszemy się na wybielanie zębów.  

Podziel się