Materiał Partnera Czy leczenie zębów w trakcie ciąży jest bezpieczne?

Czy leczenie zębów w trakcie ciąży jest bezpieczne?

Kobieta spodziewająca się dziecka musi szczególnie uważać na stan swojego zdrowia, a dotyczy to również uzębienia. Wiele czynników towarzyszących ciąży wpływa bowiem na niego znacząco, na przykład powodując krwawienie dziąseł. Szczególnie w tym okresie ważna jest dokładna higiena jamy ustnej, jak również regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Zaniedbanie tego aspektu może mieć negatywny wpływ na rozwój płodu.

Co wpływa na stan uzębienia?

Kobieta w trakcie ciąży musi zmierzyć się z kilkoma niedogodnościami, które mogą, ale nie muszą odbijać się na kondycji zębów oraz dziąseł. Jednym z takich czynników są hormony, powodujące, że dziąsła są bardziej rozpulchnione i z tego powodu podatne na krwawienie. Nie należy jednak w żadnym razie ograniczać zabiegów higienizacji jamy ustnej. Zalecana jest przede wszystkim zmiana szczoteczki na taką z delikatniejszym włosiem. Drugą przyczyną są mdłości i wymioty, na które przyszła mama nie ma żadnego wpływu. Kwas żołądkowy może spowodować uszkodzenie szkliwa, dlatego po takiej sytuacji najlepiej przepłukać usta przeznaczonym do tego płynem. Ponadto dobrze jest zadbać o prawidłową dietę, co oznacza ograniczenie spożywania słodyczy i gazowanych napojów. Należy pamiętać o dostarczaniu witaminy C oraz wapnia, które wzmacniają zarówno zęby, jak i dziąsła.

Jakie zabiegi są bezpieczne?

Zalecane jest, aby kobieta co najmniej dwa razy w czasie ciąży w odstępach trzymiesięcznych udała się na wizyty kontrolne. Doświadczony lekarz, na przykład w Centrum Stomatologicznym New-Dent w Lublinie, dobierze odpowiedni sposób leczenia powstałych zmian chorobowych do stanu pacjentki oraz trymestru. Usuwanie próchnicy lub kamienia nazębnego jest bezpieczne przez cały okres ciąży. Ewentualne leczenie kanałowe najlepiej, aby zostało przeprowadzone pod mikroskopem w celu zapewnienia najwyższej dokładności. Jeśli istnieje taka możliwość, wypełnianie kanałów i kontrola RTG powinno zostać odłożone do drugiego trymestru ciąży lub po rozwiązaniu. Przeprowadzanie RTG w czasie ciąży powinno być bowiem ograniczone wyłącznie do niezbędnych, pilnych przypadków. Dozwolone jest również stosowanie miejscowego znieczulenia, jednak z wykorzystaniem środków, które nie powodują obkurczania naczyń krwionośnych.

Jak stan uzębienia wpływa na ciążę?

Prawidłowa higiena jamy ustnej oczywiście znacząco zmniejsza ryzyko powstawania ubytków próchnicowych. Optymalnym rozwiązaniem wszystkich problemów jest przeprowadzenie niezbędnych zabiegów dentystycznych jeszcze przed planowanym zajściem w ciążę. Zalicza się do nich między innymi usunięcie kamienia nazębnego, ekstrakcję uszkodzonych zębów, wyleczenie ewentualnych chorób przyzębia, a w razie konieczności wykonanie również zdjęcia RTG szczęki. Niemniej jednak każde pojawiające się dolegliwości w obrębie jamy ustnej w trakcie trwania ciąży należy jak najszybciej skonsultować ze stomatologiem. Namnażające się bakterie spowodowane na przykład próchnicą mogą dostać się do płodu poprzez układ krwionośny. To z kolei często skutkuje poważnymi komplikacjami lub przedwczesnym porodem.

Opracowanie:

New-Dent Centrum stomatologiczne Małgorzata Kiernicka

Lublin , Nowowiejskiego 6D

Podziel się