Artykuł sponsorowany W jakim celu stosuje się cytologię?

W jakim celu stosuje się cytologię?

Kobiety, gabinety ginekologiczne omijają z daleka. Do lekarza idą tylko wtedy, kiedy coś im zacznie dolegać lub kiedy są w ciąży. Badanie ginekologiczne, choć nie należy do najprzyjemniejszych, to pozwala wykryć raka piersi, szyjki macicy, jajników czy mięśniaki. Ginekologa nie warto się bać, ani też wstydzić, bo jest lekarzem, który sprawdza, czy w organizmie nie rozwijają się podstępnie i bezobjawowo nowotwory.

Dlaczego wizyty u ginekologa są koniecznością?

Wizyta u ginekologa nie należy do przyjemności. Fotel ginekologiczny nie napawa radością. Pacjentka musi się do badania przygotować, więc jest to krępujące. Większość kobiet unika badań ginekologicznych. Przychodzą do gabinetu w ostateczności, kiedy zaczyna im coś dolegać lub spodziewają się dziecka. Kiedy urodzą, zapominają o badaniach. To ogromny błąd, ponieważ ginekolog może wykryć nowotwór, który niekiedy rozwija się bezobjawowo. We wczesnym stadium raka można wyleczyć, ale kiedy się już rozwinie, na leczenie jest już za późno. Właśnie dlatego profilaktyczne badanie ginekologiczne jest koniecznością. Mamy coraz więcej zachorowań na raka piersi, jajników i szyjki macicy, więc warto schować wstyd i uprzedzenia i poddać się badaniu cytologicznemu, które przeprowadza w gabinecie dr Rafał Szyller w Częstochowie przy ul. Kilińskiego 6 lok. 12.

Czym jest cytologia?

Cytologia jest wymazem z szyjki macicy i jest najważniejszym badaniem profilaktycznym. Pozwala bowiem, wykryć zmiany nowotworowe np. szyjki macicy, we wczesnym stadium. Kobieta powinna poddać się badaniu przynajmniej raz w roku, częściej natomiast, kiedy ma takie dolegliwości jak: wirus HIV, słaba odporność, wyleczona choroba nowotworowa szyjki macicy, ból, tkliwość, upławy, swędzenie, nieprawidłowe krwawienia. Badanie cytologiczne w ciąży powinno być przeprowadzone w 10. tygodniu ciąży. Do badania należy się właściwe przygotować, ponieważ wiele czynników zewnętrznych może wpłynąć na jego wynik. Należy zrezygnować ze stosunków co najmniej na 24 h przed badaniem. Nie powinno się też stosować żadnych środków dopochwowych.

Czy nadżerkę trzeba leczyć?

Nadżerka jest ubytkiem nabłonka w szyjce macicy. Charakteryzuje się nieregularnym, zaczerwienionym obszarem, który przybiera postać małej rany. Obecnie metody leczenia nadżerki są bardzo zaawansowane i jest wiele skutecznych i bezbolesnych sposobów jej usunięcia. Nadżerkę można leczyć takimi metodami jak: koagulacja chemiczna, elektrokoagulacja, zamrażanie, fotokoagulacja czy tabletki i globulki. Ginekolog dr Rafał Szyller podejmuje się leczenia, po rozpoznaniu rodzaju nadżerki. Nadżerki dzieli się na dwa typy: prawdziwą oraz rzekomą. Prawdziwa występuje wówczas, gdy zachodzą zmiany nowotworowe w szyjce macicy. Natomiast rzekoma pojawia się wtedy, gdy nabłonek z części pochwowej wypiera nabłonek walcowaty z szyjki macicy. W celu określenia rodzaju nadżerki, ginekolog wykonuje cytologię, posiew czy kolposkopię.

Czy mięśniaki usuwane są tylko operacyjnie?

Mięśniaki macicy tworzą się w wyniku mutacji tkanki mięśniowej gładkiej, która jest odpowiedzialna za budowę mięśnia macicy. Mogą występować pojedynczo, ale częściej powstają w grupach. W zależności od umiejscowienia mamy takie mięśniaki jak: podsurowicz, śródścienny, podśluzówkowy. Zdarzają się jednak również rzadkie odmiany. Mięśniaki można rozpoznać po bólach podbrzusza i odcinka lędźwiowego kręgosłupa; ucisku na pęcherz moczowy lub odbytnicę czy bolesnym współżyciu. Dawniej mięśniaki były usuwane tylko operacyjnie, dziś natomiast możliwe jest zastosować także leczenia farmakologicznego, polegającego na obniżeniu stężenia estrogenu. Guzy wyraźnie się zmniejszają, a uciążliwe objawy ustępują. Leczenie jednak nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy, ponieważ może to doprowadzić do demineralizacji kości.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas