Artykuł sponsorowany USG examination during pregnancy

USG examination during pregnancy

Badanie USG w ciąży powinno być wykonywane w każdym z trzech trymestrów ciąży. Wedle obowiązującego w Polsce standardu badania USG powinny być wykonywane odpowiednio między 11 a 14 tygodniem, a następnie w 20 i 30 tygodniu ciąży. W dzisiejszym artykule szczegółowo omówimy zakres każdego z trzech badań USG. Wyjaśnimy także co jest celem każdego z tych badań.

Jak przebiega badanie USG w pierwszym trymestrze?

Celem badania USG, jakie przyszła mama przechodzi w I trymestrze ciąży, jest przede wszystkim określenie liczby pęcherzyków ciążowych, kosmówek i owodni znajdujących się w jamie macicy. Ponadto lekarz dokonuje również oceny czynności serca płodu. Aby ustalić wiek ciążowy dziecka lekarz musi ocenić jego parametry biometryczne. Zaliczamy do nich:

  • długość ciemieniowo-siedzieniową (odległość od czubka głowy do końca tułowia),

  • wymiar dwuciemieniowy główki płodu (szerokość główki od ciemienia do ciemienia).

Dodatkowo lekarz powinien także ocenić ogólną budowę anatomiczną dziecka w tym budowę i zawartość czaszki, stan ścian powłok brzusznych, żołądek, pęcherz moczowy, a także lokalizację i czynność serca. Ponadto lekarz dokonuje oceny stanu kręgosłupa oraz kończyn. Dodatkowo ocenie podlega kosmówka, przezierność karkowa i kość nosowa. W trakcie badania powinny być odnotowane ruchy dziecka. Badanie USG w ciąży ma na celu sprawdzenie kształtu, budowy oraz wielkości macicy, jak również budowę i lokalizację przydatków.

Jak przebiega badanie USG w drugim i trzecim trymestrze?

Badanie USG wykonywane w II i III trymestrze ciąży ma na celu, podobnie do pierwszego badania, ocenę liczby płodów, ich położenia oraz prawidłowości czynności serca. W trakcie badania lekarz ginekolog sprawdza parametry biometryczne takie jak:

  • wymiar dwuciemieniowy główki dziecka,

  • obwód główki i brzuszka,

  • długość kości udowej,

  • przybliżoną wagę dziecka.

Przeprowadzenie badania USG w II trymestrze umożliwia lekarzowi ocenę budowy anatomicznej dziecka. W trakcie badania lekarz ocenia czaszkę, mózgowie, twarz, kręgosłup oraz klatkę piersiową. Ponadto lekarz sprawdza położenie, wielkość i częstość akcji serca. Sprawdzana jest także budowa jamy brzusznej, pęcherza moczowego, nerek i kończyn. Podczas badania ginekolog ocenia łożysko, sznur pępowinowy, a także ilość płynu owodniowego.

W trakcie badania USG lekarz powinien także ocenić macicę oraz sprawdzić ewentualną obecność mięśniaków i zmian w przydatkach. W przypadku ciąży mnogiej zaleca się również ocenę ilości kosmówek i owodni oraz ewentualne rozbieżności w procesie wzrastania płodów.

Badanie USG w ciąży pozwala szybko zdiagnozować ewentualne nieprawidłowości i podjąć określone działania, mające na celu ochronę rozwijającego się dziecka oraz jego matki. Wybierając Specjalistyczną praktykę lekarską położniczo-ginekologiczną prowadzoną przez Jerzego Staszyńskiego w Kłodzku możecie liczyć na wieloletnie doświadczenie oraz ogromną wiedzę w zakresie prowadzenia ciąży. Doktor Jerzy Staszyński prowadzi praktykę od 1993 roku i specjalizuje się w prowadzeniu ciąży, jak również leczeniu niepłodności.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas