Artykuł sponsorowany W jaki sposób Gabinet Terapeutyczny Magdaleny Kopeć-Piotrzkowskiej przeprowadza terapię behawioralną?

W jaki sposób Gabinet Terapeutyczny Magdaleny Kopeć-Piotrzkowskiej przeprowadza terapię behawioralną?

Psycholodzy to specjaliści zajmujący się problemami związanymi z naszą psychiką. Jedną z najczęściej oferowany usług jest terapia behawioralna. Stosuje się ją przede wszystkim w trakcie leczenia zaburzeń rozwojowych. Mowa tu między innymi o spektrum autyzmu czy też zaburzeniach zachowania i emocji u dzieci oraz młodzieży. Specjalistów od przeprowadzania tego typu terapii znajdziemy w Gabinecie Terapeutycznym Magdaleny Kopeć-Piotrzkowskiej ze Starogardu Gdańskiego. Na czym polega terapia behawioralna oraz kiedy zgłosić się do specjalisty?

Terapia behawioralna – co to takiego?

Terapia behawioralna jest jednym z najskuteczniejszych sposób na leczenie zaburzeń psychologicznych. Co więcej, ten sposób leczenia jest najlepiej poznanym ze wszystkich stosowanych przez psychologów. Terapia ta oparta jest na zasadzie behawioryzmu, zatem jest ściśle powiązana z tym, jak myśli i zachowuje się człowiek pod wpływem otoczenia, bodźców zewnętrznych i doświadczeń. Jak podkreśla specjalista z Gabinetu Terapeutycznego Magdaleny Kopeć-Piotrzkowskiej, terapia behawioralna wychodzi z założenia, że zaburzenia w funkcjonowaniu są wynikiem wyuczonych reakcji na dane bodźce. Celem leczenia jest zmiana wyuczonych reakcji, a co za tym idzie, wyeliminowanie negatywnych zachowań na bodźce. Terapia behawioralna stosowana jest zarówno jako jeden z elementów leczenia pacjenta, jak i podstawowa forma leczenia.

Kiedy udać się na terapię behawioralną i jak długo ona trwa?

Prowadzenie terapii behawioralnej to jedna z usług oferowanych przez Gabinet Terapeutyczny Magdaleny Kopeć-Piotrzkowskiej. Zalecana jest dla osób zmagających się z różnymi fobiami, zaburzeniami obsesyjno-kompulsywnymi, stresem pourazowym oraz schizofrenią. Terapia behawioralna bardzo dobrze zdaje egzamin przy zaburzeniach rozwojowych: spektrum autyzmu, zaburzenia zachowania i emocji u dzieci i młodzieży. Ponadto niekiedy stosowana jest ona w przypadku zaburzeń lękowych, jednakże wtedy w pierwszej kolejności trzeba dokładnie sprawdzić podłoże lęku. Jeśli zaburzenie spowodowane jest traumą, wówczas najpierw trzeba zająć się tym problemem. Terapia behawioralna stosowana jest również w przypadku resocjalizacji więźniów i młodzieży znajdującej się w specjalistycznych ośrodkach tego typu.

Terapia behawioralna polega na systematycznym wyuczaniu prawidłowych zachowań i utrwalaniu ich. Z pomocy specjalisty korzysta się tak długo, aż zaburzenia i ich źródła zostaną wyeliminowane. W przypadku spektrum autyzmu praca terapeutyczna trwa kilka godzin dziennie, a pacjent powinien udać się do specjalisty minimum 3 razy w tygodniu. Jak podkreśla psychoterapeuta Magdalena Kopeć-Piotrzkowska z Gabinetu Terapeutycznego ze Starogardu Gdańskiego, ważnym elementem wpływającym na sukces terapii jest współpraca między psychologiem a pacjentem. Podczas spotkań z pacjentem zadaniem terapeuty jest znalezienie związku między myślami, emocjami i zachowaniem pacjenta, a także wyodrębnienie bodźca odpowiedzialnego za konkretne reakcje. W trakcie terapii behawioralnej specjaliści stosują rozmaite techniki i metody leczenia.

Opracowanie:

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas