Materiał Partnera Uzależnienie od Instagrama – podstępne media społecznościowe

Uzależnienie od Instagrama – podstępne media społecznościowe

Instagram, Facebook, Tik Tok – życie wielu nastolatków opiera się na śledzeniu postów i filmików udostępnianych na aplikacjach społecznościowych. Nie trudno wsiąknąć w social media i zatracić granicę między rzeczywistością a światem wirtualnym. Jeżeli zauważyłeś, że Twoje dziecko niepokojąco często zagląda w telefon, zastanów się, czy niegroźne zainteresowanie nie przerodziło się w szkodliwą fascynację.

Uzależnienie od Facebooka – problem czy norma?

Media społecznościowe oferują wejście do barwnego świata celebrytów, poznanie nowych ludzi i możliwość zaistnienia w świadomości szerszego grona odbiorców. Niestety, wielogodzinne korzystanie z aplikacji bardzo często kończy się uzależnieniem. Dlaczego? Młodzi ludzie szukają w sieci akceptacji. Po wstawieniu nowego zdjęcia co chwilę sprawdzają statystyki polubień, przyrost obserwujących i zasięgi na relacjach. Myśl o nowych komentarzach i polubieniach powoduje wyrzut dopaminy do mózgu – działanie hormonu szczęścia sprawia, że osoba uzależniona nie jest w stanie powstrzymać się przed wchodzeniem w aplikację i sprawdzaniem statystyk. Uzależnienie od Instagrama i Facebooka nie dotyczy wyłącznie młodych ludzi – coraz więcej osób w wieku dojrzałym wchodzi w świat social mediów, nie zdając sobie sprawy z konsekwencji swoich wyborów.

Przyczyny uzależnień – nałóg internetowy

Uzależnienie od Internetu to znak naszych czasów. Jak wskazuje psycholog z Sensima, najbardziej podatne na nałóg są osoby przejawiające trudności z nawiązywaniem relacji międzyludzkiej, o niskiej samoocenie i uznające Internet za najwygodniejszą formę komunikacji. W wielu przypadkach korzystanie z portali społecznościowych to sposób na rozładowanie napięcia czy frustracji. Uzależnienie od Facebooka jest szczególnie groźne w młodym wieku, kiedy psychika młodego człowieka dopiero się kształtuje. Jeżeli chcesz ochronić swoje dziecko przed rozwojem problemów emocjonalnych, jak najszybciej skorzystaj z pomocy psychologia i zastosuj narzędzia psychoedukacyjne.

Opracowanie:

Sensima Magdalena Żbikowska

Warszawa , Apartamentowa 8 lok. N7

Podziel się