Artykuł sponsorowany USG piersi – jak często powinnaś je wykonywać?

USG piersi – jak często powinnaś je wykonywać?

Badania obrazowe umożliwiają skuteczną ocenę budowy narządów i struktur wewnętrznych, a tym samym wykrycie wszelkich nieprawidłowości. Jednym z zalecanych badań obrazowych dla kobiet jest USG piersi – stanowiące element profilaktyki przeciwnowotworowej. Czy wiesz, jak przebiega USG piersi, jakie są wskazania do jego wykonania oraz jak się przygotować? Jeżeli nie, zapoznaj się z naszym artykułem!

USG piersi – kiedy warto wykonać to badanie?

Badanie ultrasonograficzne piersi należy wykonywać profilaktycznie – zgodnie z zaleceniami kobiety od 18 roku życia powinny poddawać się temu badaniu raz w roku. Ponadto wskazaniami do przeprowadzenia USG piersi są:

  • wyczuwalne zgrubienia w piersi – wykryte podczas samobadania lub badania u lekarza;

  • wyciek wydzieliny z sutka u kobiety niebędącej w ciąży i niekarmiącej piersią;

  • dokuczliwy, długotrwały ból piersi pojawiający się niezależnie od dnia cyklu menstruacyjnego;

  • stosowanie hormonalnej antykoncepcji oraz hormonalnej terapii zastępczej w okresie menopauzalnym;

  • długotrwałe – ponad 12-miesięczne – karmienie piersią.

Oczywiście na badanie USG częściej niż raz w roku powinny zgłaszać się kobiety, u których stwierdzono zwiększone ryzyko wystąpienia nowotworów piersi lub u których w poprzednim badaniu wykryto zmiany łagodne.

Co można wykryć podczas badania USG piersi?

Badanie USG sutków (piersi) przeprowadzane w Prywatnej Przychodni Lekarskiej Gabinet USG z Warszawy obejmuje dokładną ocenę budowy gruczołów oraz węzłów chłonnych pachowych. W trakcie takiego badania możliwe jest wykrycie nawet najdrobniejszych zmian zarówno tych łagodnych, jak i złośliwych. Do najczęściej rozpoznawanych zmian o charakterze łagodnym zaliczamy torbiele i włókniaki.

Przygotowanie do USG piersi

Badanie USG jest zupełnie nieinwazyjne oraz nie wymaga specjalnego przygotowania. W trakcie badania musisz pozostawać w pozycji leżącej z rękoma założonym za głowę. Po zakończonym badaniu od razu otrzymujesz wynik, a w sytuacji wykrycia podejrzanych zmian – dodatkowo zalecenie wykonania biopsji.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas