Artykuł sponsorowany Typy wypełnień zębowych. Jakie plomby stosują dentyści?

Typy wypełnień zębowych. Jakie plomby stosują dentyści?

Plomby dentystyczne to jedne z najbardziej popularnych materiałów stosowanych w stomatologii. Wypełnienia zębowe dzieli się na różne rodzaje, w zależności od typu konkretnego materiału. Stosowane obecnie kompozyty są ciągle udoskonalane, cechują się coraz większą trwałością i dużą estetyką. W artykule piszemy, jakie plomby stosowane są obecnie w gabinetach dentystycznych.

Czym jest i po co zakłada się plombę dentystyczną?

Wypełnienia dentystyczne zęba, potocznie zwane plombą, to nic innego jak specjalny materiał do wypełniania tkanki zęba po leczeniu ubytków próchnicowych lub innych uszkodzeń. Podstawową funkcją takiego wypełnienia jest ochrona zdrowej części zęba, ale też jego estetyczne wykończenie i poprawa wyglądu. Plomby pozwalają na odbudowę utraconych części zęba i przywrócenie naturalnego kształtu korony po usunięciu zmienionych próchnicą tkanek lub po ukruszeniu niewielkich fragmentów korony. Wypełnienia stomatologiczne można wykonać już podczas 1 wizyty w gabinecie, a dzięki nowoczesnym i błyskawicznym metodom utwardzania pacjent nie musi pilnować przerw w spożywaniu pokarmów i piciu napojów po zabiegu.

Rodzaje wypełnień stomatologicznych

Plomby dentystyczne w zależności od trwałości można podzielić na: czasowe i stałe. Tych pierwszych używa się przed całkowitym zakończeniem leczenia. Wśród nich można wyszczególnić np. fleczer, gutaperkę, eugenol cynku. Wypełnienia stałe wykonuje się głównie z chemoutwardzalnych i światłoutwardzalnych kompozytów. Są to popularne „białe plomby dentystyczne”. Do wypełnień stałych można też stosować szkło jonomerowe, kompomery czy amalgamaty (tzw. czarne plomby, coraz rzadziej spotykane w stomatologii). 

Jak często wymieniać plomby dentystyczne?

Nawet najtrwalsze materiały dentystyczne z czasem tracą swoje właściwości. Z tego względu zaleca się, aby wypełnienia stałe wymieniać co ok. 5-10 lat (w zależności od rodzaju kompozytu). W Krakowie jednym z polecanych miejsc jest Gabinet stomatologiczny Wojciecha Klonowskiego. Oprócz wymiany plomby w gabinecie można się umówić na leczenie kanałowe, endodontyczne czy zabiegi profilaktyczne. Na wizyty można zapisać również dzieci.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas