Artykuł sponsorowany Torbiele jajnika - objawy, rodzaje i metody leczenia

Torbiele jajnika - objawy, rodzaje i metody leczenia

Torbiele jajnika występują stosunkowo często, choć zwykle mają charakter łagodny i wiążą się z lekkimi objawami. Mogą być to jednak również złośliwe zmiany, dlatego tak ważne jest, aby w porę je zauważyć i wdrożyć odpowiednie leczenie. Zastanówmy się zatem, jakie są objawy oraz metody leczenia torbieli jajników. 

Czym właściwie jest torbiel jajnika?

Torbiele jajnika to cysty wypełnione płynem, występujące u kobiet w różnym wieku. Na ten moment trudno wskazać jednoznaczne przyczyny ich powstawania. Mówi się m.in. o czynnikach genetycznych czy też nieleczonych stanach zapalnych dróg rodnych. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje torbieli: 

  • Torbiele czynnościowe jajnika – w tym przypadku możemy mieć do czynienia z torbielą pęcherzykową bądź torbielą ciałka żółtego;
  • Torbiele nieczynnościowe – te dzielimy na endometrialne (tworzące się w przebiegu endometriozy) oraz dermoidalne (inaczej skórzaste).

Trzeba tu również wspomnieć o zespole policystycznych jajników. Jest to zaburzenie hormonalne, a w jego wyniku tworzą się liczne torbiele. 

Jakie są objawy torbieli jajnika?

Jak zostało wspomniane, torbiele bardzo często rozrastają się bezobjawowo. Ważną rolę pełnią zatem regularne wizyty u ginekologa – wszelkie nieprawidłowości można wykryć podczas kontrolnego USG. Zdarza się jednak, że gdy torbiel osiąga duże rozmiary lub uciska tkanki, pojawiają się bóle w podbrzuszu, zaburzenia cyklu miesiączkowego, wzdęcia czy problemy z wypróżnianiem. Naszą uwagę powinny zwrócić także takie sygnały, jak bóle w trakcie stosunku, częsta potrzeba oddawania moczu czy też krwawienia międzymiesiączkowe. W żadnym wypadku nie należy bagatelizować objawów, gdyż, jak informuje Dr n. Med. Jacek Skórczewski prowadzący swój Gabinet Ginekologiczny, torbiele jajników są jedną z najczęściej spotykanych przyczyn niepłodności żeńskiej. 

Na czym polega leczenie torbieli jajnika?

Wiele zależy od tego, z jakim typem torbieli mamy do czynienia. W przypadku niewielkich zmian czynnościowych wystarczą regularne kontrole, gdyż torbiel może nawet zniknąć samoistnie. Większe torbiele wymagają zastosowania terapii hormonalnej. Jeśli wdrożone leczenie nie przynosi efektów, czasem konieczne jest operacyjne usunięcie torbieli, a nawet całego jajnika. Nie oznacza to jednak, że kobieta staje się bezpłodna – z jednym, zdrowym jajnikiem można zajść w ciążę. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas