Artykuł sponsorowany Terapia zajęciowa jako metoda aktywizacji osób niepełnosprawnych

Terapia zajęciowa jako metoda aktywizacji osób niepełnosprawnych

Terapia zajęciowa jest bardzo ważną formą rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Istotnym elementem jest uczestnictwo w warsztatach ruchowych, artystycznych i integracyjnych. Zasadniczym celem jest zwiększenie sprawności intelektualnej, fizycznej, a także manualnej. Udział w terapii ma duże znaczenie dla psychiki osób z dysfunkcjami. Na czym polega terapia zajęciowa i jakie zapewnia korzyści?

Kilka słów o terapii zajęciowej

Terapia zajęciowa pomaga ludziom, którzy są niepełnosprawni fizycznie i intelektualnie znacznie lepiej funkcjonować w obszarze zawodowym, społecznym, a także codziennym życiu. W tym przypadku wykorzystuje się różne rodzaje zajęć, które mogą mieć charakter ruchowy i artystyczny. Przeprowadzane są w pracowniach zlokalizowanych przy szpitalach, centrach rehabilitacyjnych, czy domach pomocy społecznej. Mają miejsce także w ośrodkach skierowanych do niesienia pomocy osobom niepełnosprawnym, z problemami psychicznymi, społecznymi i motorycznymi. Takie działania mogą być świadczone wyłącznie przez przeszkolonych terapeutów, którzy ustalają harmonogram zajęć, mają pieczę nad organizacją, zachęcają do podjęcia wskazanych przez lekarza zajęć – informuje specjalista reprezentujący Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Iławie.

Podstawowe zalety terapii zajęciowej

Terapia zajęciowa przynosi wiele korzyści dla osób niepełnosprawnych. Dzięki temu chorzy są bardziej samodzielni. Co więcej, są dobrze przygotowani do pracy zawodowej. Poprawie ulega również ich stan fizyczny. Udział w zajęciach powoduje, że podopieczni nie są tak zdenerwowani i pozbywają się lęków. Ponadto, następuje odwrócenie uwagi od wszelkich problemów. Niepełnosprawni stają się bardziej aktywni. W taki sposób rodzą się również nowe zainteresowania i pasje. Następuje także doskonalenie umiejętności interpersonalnych.

Zasadnicze rodzaje terapii zajęciowej

Wymienia się kilka typów terapii zajęciowej. Ważne znaczenie ma arteterapia, w której wykorzystuje się sztukę, a więc muzykę, taniec, teatr, czy taniec. Innym rodzajem jest kinezyterapia, która jest działaniem przez ruch. W tym przypadku zastosowanie mają gry zespołowe, taniec, gimnastyka, czy spacery. Warto wskazać także na socjoterapię, a więc skorzystanie z gier i zabaw w gronie innych osób. Istotne są tutaj również zajęcia, które mają na celu rozwój umiejętności interpersonalnych.

Często odbywają się także zajęcia relaksacyjne, które obniżają napięcie nerwowe, łagodzą objawy stresu, likwidują stany lękowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas