Artykuł sponsorowany Korzyści z terapii przetwarzania sensorycznego – wskazania, przebieg, efekty?

Korzyści z terapii przetwarzania sensorycznego – wskazania, przebieg, efekty?

Integracja sensoryczna to proces, w którym informacje i bodźce płynące z otoczenia są przetwarzane przez mózg i organizowane. W efekcie pojawiają się odpowiednie reakcje adaptacyjne. Terapia przetwarzania sensorycznego ma ten proces usprawnić, zwłaszcza u dzieci, u których nie przebiega prawidłowo. Dowiedz się, na czym polega i jakie przynosi efekty.

Terapia przetwarzania sensorycznego – wskazania

Terapię integracji sensorycznej zaleca się przede wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, u których stwierdzono dysfunkcję procesu przetwarzania bodźców i reagowania na nie. Jest ona bardzo pomocna także w przypadku maluchów:

  • przedwcześnie urodzonych,

  • urodzonych operacyjnie,

  • z ciąży o zaburzonym przebiegu.

Największe korzyści przynosi dzieciom, które są nadpobudliwe, mają problemy z uczeniem się lub sprawiają trudności wychowawcze. Warto podkreślić, że niewłaściwe przetwarzanie bodźców może występować równolegle z innymi zaburzeniami, np. autyzmem, ADHD czy zespołem Aspergera. Jeśli dostrzegasz, że Twoje dziecko ma trudności w wykonywaniu codziennych zadań, to być może terapia przetwarzania sensorycznego pomoże także jemu.

Przebieg terapii integracji sensorycznej

Terapia integracji sensorycznej bywa określana naukową zabawą. Składają się na nią różne ćwiczenia, które mają na celu poprawę pracy układu nerwowego i systemów sensorycznych. Choć dziecko odbiera takie zajęcia jako zabawę, to może je prowadzić jedynie certyfikowany terapeuta w odpowiednio przystosowanym gabinecie. Specjalista musi dobierać określone ćwiczenia do indywidualnych potrzeb maluszka. Eksperta w dziedzinie prowadzenia terapii przetwarzania sensorycznego znajdziesz w takim miejscu jak np. Ośrodek Terapii i Stymulacji Rozwoju „Balance” w Szczecinie. Czas trwania terapii zależy od rodzaju i ilości zaburzeń, z jakimi dziecko się zmaga. Zdarza się, że wystarczy 6 miesięcy, czasem jednak potrzeba 2 lat.

Jakie efekty przynosi terapia sensoryczna?

Efekty terapii sensorycznej są różne w zależności od tego, na co jest ona nakierowana. Mogą obejmować:

  • poprawę zmysłu równowagi i czucia swojego ciała,

  • zwiększenie koordynacji ruchowej i umiejętności planowania ruchu,

  • wzrost koncentracji,

  • lepszą komunikację z otoczeniem,

  • większą kontrolę nad emocjami i samoakceptację.

Pod wpływem terapii przetwarzania sensorycznego dziecko wycisza się albo wykazuje większe zainteresowanie nowymi aktywnościami. Przestaje się bać otoczenia i lepiej radzi sobie z emocjami. Staje się więc szczęśliwsze i lepiej przygotowane do dalszego rozwoju.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas