Artykuł sponsorowany Terapia taktylna w integracji sensorycznej

Terapia taktylna w integracji sensorycznej

Jeżeli proces odbioru świata przez nasze zmysły jest niewłaściwy, mamy do czynienia z zaburzeniem integracji sensorycznej. Terapia taktylna, a zwłaszcza metoda neurosensomotoryczna, jest jedną z metod terapeutycznych, poprawiających działanie systemu nerwowego oraz odbiór bodźców zmysłowych. Polega ona głównie na odpowiedniej stymulacji układu nerwowego i powinna być wykonywana przez wykwalifikowanych terapeutów.

Zaburzenia integracji sensorycznej

Integracja sensoryczna u człowieka przebiega nieprawidłowo, gdy zachodzi dysfunkcja odbioru bodźców zmysłowych i są one niewłaściwe przetwarzane. Szczególnie narażone są na to dzieci z autyzmem, porażeniem mózgowym oraz nadpobudliwościa ruchową. W terapii integracji sensorycznej nieodzowna jest pomoc specjalistów w zakresie odpowiednio dobranych masaży. W województwie łódzkim można ich znaleźć w gabinecie Fika.

Zaburzenie integracji sensorycznej rzutuje na całokształt rozwoju dziecka, w tym też na jego sposób funkcjonowania w szkole oraz domu. Można je poznać po:

  • braku koordynacji ciała i zaburzeniach równowagi,

  • problemach z koncentracją,

  • impulsywności,

  • nadmiernej reakcji na dotyk lub brak reakcji nawet na ból,

  • wybiórczości w jedzeniu,

  • opóźnionym rozwoju mowy.

Terapia taktylna

Postawienie wczesnej diagnozy jest kluczowe w podjęciu terapii zaburzenia SI. Zająć się nią mogą tylko wykwalifikowani specjaliści i zalecić rehabilitację. Mogą zaproponować np. terapię taktylną. Ma ona na celu: wyciszenie, rozwój świadomości ruchowej, polepszenie odbioru wrażeń z dotyku, regulację napięcia mięśniowego oraz integrację moto-sensoryczną.

W terapii taktylnej wykorzystuje się m.in. metodę neurosensomotoryczną, szczególnie pomocną przy zaburzeniach integracji sensorycznej. Opiera się ona na technikach masażu i stymulacji skóry, aby wpłynąć na rozwój półkul mózgowych oraz poszczególnych części mózgu jak: kora, śródmózgowie i tylne partie mózgu oraz przygotowuje się skórę do właściwego odbioru bodźców zmysłowych z zewnątrz.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas