Artykuł sponsorowany Terapia zajęciowa

Terapia zajęciowa

Termin terapia zajęciowa oznacza sposób rehabilitacji fizycznej, psychicznej, społecznej i zawodowej polegający na angażowaniu rehabilitowanej osoby w różne rodzaje i formy aktywności życiowej oraz odpowiednim do potrzeb kształtowaniu warunków otoczenia materialnego i społecznego.

Rodzaje terapii zajęciowej

Wyróżniamy kilka rodzajów terapii zajęciowej, zależnie od jej przebiegu:

  • arteterapia jest terapią poprzez sztukę,
  •  ergoterapia rozwija pacjenta poprzez wykonywaną pracę,
  • estetoterapia polega na kontakcie pacjenta z naturą.

Arteterapia

Zaliczana jest do psychoterapii, a jej głównym medium są różnego rodzaju obiekty artystyczne. W arteterapii może uczestniczyć każda osoba. Mimo że mowa tu o twórczości, wcale nie trzeba być uzdolnionym, ani posiadać konkretnych umiejętności.

Arteterapia nie służy wyszukiwaniu talentów, ani nie ma niczego wspólnego z ocenianiem konkretnych przejawów twórczości. Dla osób poddających się arteterapii rysunek, malarstwo, taniec lub rzeźba są jedynie bramą do świata wewnętrznego, świata uczuć i emocji, który często jest dla pacjentów zamknięty lub bardzo ciężko dotrzeć do niego przy pomocy innych metod.


Ergoterapia

Oznacza terapię poprzez zajęcie, pracę.

W jej ramach prowadzi się wiele różnych zajęć m.in.: rzeźbiarstwo, tkactwo, krawiectwo, wikliniarstwo oraz wszelkiego rodzaju rękodzieło. Wykorzystuje się tutaj również wszystkie pozostałe formy terapii zajęciowej.

Rodzaj terapii dobierany jest dla pacjenta zgodnie z jego możliwościami i potrzebami. Jest stosowana również w ośrodkach poprawczych i zakładach karnych jako jedna z form resocjalizacji.

Estetoterapia

Jest to terapia poprzez kontakt z otoczeniem, np. krajobrazem. Wygląd otoczenia, w którym przebywamy może w znacznym, stopniu wpływać na nasze funkcjonowanie. Odpowiedni krajobraz daje szansę na niezapomniane przeżycia natury estetycznej i duchowej, np.:

  •  pejzaż leśny może nas uspokoić,
  • krajobraz nadmorskich plaż pozwala na wypoczynek i regenerację sił.

Doskonały jest spacer połączony z obserwacją krajobrazu i głębokim oddychaniem. Odmianą estetoterapii jest silwoterapia, czyli terapia poprzez spacery po lesie, w której wykorzystywana jest lecznicza siła drzew.

Najbardziej sprzyjającą porą jest wiosna, kiedy to drzewa odznaczają się dużą witalnością. W terapii tej duże znaczenie ma rodzaj drzewostanu, w którym aktualnie przebywamy.

To nie żadne czary mary

Konserwatywni mieszkańcy kuli ziemskiej traktują terapie bez lekarza i tabletek jak dziwactwo, czy znachorstwo. Zabobony mocno zakorzenione w społeczeństwie bardzo przeszkadzają w skuteczności terapii. Tylko otwarty na zewnętrzne bodźce człowiek może w pełni doświadczyć leczniczy wpływ terapii zajęciowej, choć to nie znaczy, że na opornych nie zadziała. Potrzebny jest większy okres czasu

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas