Artykuł sponsorowany Terapia punktów spustowych

Terapia punktów spustowych

Terapia punktów spustowych ma na celu skuteczną walkę ze zjawiskiem nazywanym punktem spustowym. Patofizjologiczna zmiana mięśni szkieletowych powstaje zazwyczaj z powodu przeciążenia lub mocnego naciągnięcia. Pod wpływem nacisku obszar punktu spustowego wywołuje bolesność o charakterze promieniującym lub rzutowanym. Warto poznać technikę leczenia punktów spustowych.

Charakterystyka punktów spustowych

Omawiając punkty spustowe możemy je podzielić na aktywne oraz utajone. W przypadku aktywnego punktu spustowego dolegliwości odczuwamy podczas wszystkich aktywności dnia codziennego. Utajony punkt spustowy nie daje takich objawów. Ból pojawia się dopiero podczas palpacji. Do czynników sprzyjających powstawaniu punktów spustowych możemy zaliczyć:

  • niewystarczający trening mięśni,
  • wady postawy,
  • obciążenia w ustawieniu przykurczowym,
  • infekcje wirusowe,
  • stres psychiczny,
  • tzw. aferentne informacje bólowe wynikające z chorób wewnętrznych.

Technika leczenia punktów spustowych

Sama technika leczenia punktów spustowych wymaga pomocy terapeuty. Specjalista poprzez palpację będzie w stanie odszukać aktywny lub utajony punkt spustowy. Podczas diagnozy terapueta stara się wyczuć napięte pasmo i zmianę konsystencji mięśnia. Objawem prawidłowego zlokalizowania punktu spustowego jest wysoka wrażliwość na ucisk w danym miejscu.

Terapia punktów spustowych polega na ucisku na dany punkt palcem, lub z wykorzystaniem tzw. chwytu szczypcowego, i utrzymaniu ucisku do momentu, aż ból ustąpi. W trakcie ucisku pacjent może odnosić wrażenie, że ból zaczyna promieniować i przemieszcza się w inne miejsce. Tak może być na przykład w przypadku pacjenta, który skarży się na ból głowy, a tak naprawdę problem znajduje się w mięśniach w obrębie szyi.

Kolejną metodą fizjoterapii jest odpowiednie schłodzenie mięśnia przed wykonaniem jego rozciągania oraz w jego trakcie. Fizjoterapeuta schładza mięsień korzystając ze specjalnego sprayu. Schładzany jest obszar od punktu spustowego do miejsca promieniowania. Proces odbywa się zgodnie z przebiegiem włókien mięśniowych.

Coraz większą popularnością i zaufaniem pacjentów cieszy się tzw. suche igłowanie czyli nakłuwanie punktów spustowych. Terapeuta musi najpierw dokładnie zlokalizować punkt spustowy. Następnie nakłuwa to miejsce wywołując reakcję drżeniową. Prowadzi ona do zmian chemicznych w obrębie stymulowanego punktu.

Przeciwwskazania do terapii

Wśród przeciwwskazań do terapii punktów spustowych należy wymienić:

  • złamania, zerwania i zwichnięcia,
  • guzy nowotworowe o charakterze złośliwym,
  • ciężkie zapalenia,
  • zaburzenia krążenia (np. zakrzepy),
  • choroby skóry,
  • świeży uraz zlokalizowany w strefie leczenia,
  • bardzo silne bóle występujące podczas prób leczenia.

Szukając specjalisty posiadającego doświadczenie w terapii punktów spustowych warto zwrócić się do Przemysława Szymborskiego, który prowadzi firmę Projekt Zdrowie i świadczy usługi z zakresy pomocy fizjoterapeutycznej bezpośrednio w domach pacjentów. Warto pamiętać, że to właśnie terapeuta decyduje o zasadności wdrożenia danego sposobu leczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas