Artykuł sponsorowany Czy domowa rehabilitacja przynosi efekty?

Czy domowa rehabilitacja przynosi efekty?

Standardowo rehabilitacja prowadzona jest w specjalistycznych ośrodkach takich jak szpitale, przychodnie czy gabinety. Jednak nie wszyscy pacjenci są w stanie dotrzeć samodzielnie do takich miejsc. Z myślą o ich potrzebach została stworzona rehabilitacja domowa. W takiej sytuacji specjalista dojeżdża do domu pacjenta z przenośnym sprzętem i na miejscu wykonuje zabiegi. Czy jednak taka forma przynosi efekty?

Jak przebiega rehabilitacja domowa?

Domowa rehabilitacja niewiele różni się od tej, która prowadzona jest w specjalistycznych ośrodkach medycznych. Musi być ona dobrana adekwatnie do potrzeb pacjenta i jego jednostki chorobowej. Z tego powodu zazwyczaj podczas pierwszej wizyty specjalista przeprowadza wywiad i planuje zabiegi na najbliższy czas. Mogą one odbywać się codziennie lub innych, określonych odstępach czasu. Rehabilitant przynosi ze sobą niezbędny sprzęt potrzebny do wykonywania zleconych choremu ćwiczeń. Z tego powodu ten rodzaj terapii niczym nie ustępuje tej, która wykonywana jest w specjalistycznych placówkach.

Komu polecana jest rehabilitacja domowa?

Rehabilitacja domowa jest szczególnie polecana pacjentom, którzy – ze względu na zły stan zdrowia – nie są w stanie dotrzeć do stacjonarnego ośrodka. Z myślą o takich osobach np. personel Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej Revita Dukla przeprowadza ćwiczenia czynne, a także masaże w domu. Taka terapia zalecana jest w wielu przypadkach. Mogą z niej skorzystać m.in. pacjenci:

  • po uszkodzeniu centralnego i obwodowego układu nerwowego,

  • z rdzeniowym zanikiem mięśni,

  • po urazach kończyn,

  • z guzem mózgu,

  • cierpiący na reumatoidalne zapalenie stawów,

  • w stanie wegetatywnym.

Rehabilitacja często polecana jest również seniorom, którym pomaga w usprawnieniu ruchów i przynosi ukojenie w przypadku przewlekłego bólu.

Zalety rehabilitacji domowej

Rehabilitacja domowa może być prowadzona prywatnie lub w ramach NFZ. W tym drugim przypadku konieczne jest jednak uzyskanie skierowania od specjalisty lub lekarza pierwszego kontaktu z adnotacją, iż ćwiczenia mają odbywać się w domu. Jest to doskonałe rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które z różnych powodów nie mogą dostać się na zabiegi ambulatoryjne, ponieważ na przykład jeżdżą na wózku inwalidzkim.

Dodatkowo rehabilitant jest w stanie w stu procentach skupić się jedynie na jednym pacjencie, co daje lepsze efekty ćwiczeń. Chory oszczędza również czas i pieniądze, które musiałby przeznaczyć na dojazd do ośrodka rehabilitacyjnego, a dodatkowo w domu czuje się bardziej swobodnie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas