Materiał Partnera Próchnica - jak się ją leczy?

Próchnica - jak się ją leczy?

Próchnica jest problemem, z którym prędzej czy później zmaga się każdy, może się ona pojawiać praktycznie w każdym wieku. Odpowiednia profilaktyka jest najlepszym sposobem zapobiegania, ale kiedy się już pojawi, należy ją wyleczyć. Jak wygląda leczenie próchnicy? Jakie metody leczenia są dostępne i na jakie koszty należy się przygotować? Koniecznie poznaj sposoby leczenia próchnicy!

Próchnica - przyczyny powstawania

Na początek warto wiedzieć, czym w ogóle jest próchnica, jak powstaje i jak długo się rozwija. Zapytaliśmy o to eksperta z kliniki dentystycznej NZOZ Medicus-Dent. Nie każdy o tym wie, ale próchnica jest w rzeczywistości chorobą zakaźna. Jej powstawanie jest powodowane przez bakterie, głównie L. acidophilus i S. mutans, a także S. salivarius, S.mitis, S.sanguinis i E. faecalis. Bakterie te przenoszą się między ludźmi poprzez pocałunki, jedzenie wspólnymi sztućcami i ogólny kontakt ze śliną drugiej osoby.

Próchnica nie rozwija się z dnia na dzień, do jej powstania potrzebny jest czas oraz pożywka dla bakterii. Nieprawidłowa higiena jamy ustnej zwiększa ryzyko występowania próchnicy.

Próchnica jest powszechnym problemem, z którym do czynienia ma większość osób. Już małe dzieci zaczynają chorować na próchnicę, choroba ta szeroko występuje w społeczeństwie. Jej nieleczenie może doprowadzić do poważnych powikłań, takich jak zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie żył, zapalenie tęczówki oka czy rozwój choroby reumatycznej. Dlatego ważne jest, aby próchnicę leczyć jak najwcześniej!


Próchnica - sposoby leczenia

Próchnicę leczy się poprzez remineralizacje zębów, plombowanie zębów albo endodoncję. Remineralizacja jest rozwiązaniem, które może być stosowane tylko w początkowej fazie rozwoju próchnicy, zanim  jeszcze pojawią się ubytki w zębach. Po rozpoznaniu odbarwionego, odwapnionego miejsca stomatolog dokładnie je oczyszcza i nakłada żel lub lakier z fluorem. W ten sposób jony wapnia i fosforu wbudowują się w zęba, a tym samym wzmacniają miejsce zaatakowane przez próchnicę.

Jeśli na zębach pojawił się ubytek, nawet niewielki, koniecznie jest usunięcie zaatakowanej przez próchnicę części zęba i uzupełnienie ubytków. Chora tkanka usuwana jest przez wiertło, a następnie w miejsce ubytku stosuje się wypełnienie. Plomby wykonywane są z różnych materiałów, obecnie najpopularniejsze są kompozyty oraz specjalne cementy. W sytuacji, kiedy próchnica jest zbyt rozległa, konieczne jest zastosowanie leczenia kanałowego, czy endodoncji. Podczas zabiegu usuwa się kanały zęba i zapobiega dalszego rozwoju choroby.

Najlepszą metodą leczenia jest jednak zapobieganie! Regularne wizyty u dentysty i prawidłowa pielęgnacja w domu zmniejszają ryzyko pojawienia się próchnicy!

Opracowanie:

NZOZ Medicus-Dent Aneta Leszczyńska-Suleja

Katowice , Słowackiego 29 lok. 1

Podziel się