Artykuł sponsorowany Most adhezyjny przy ubytku zębowym

Most adhezyjny przy ubytku zębowym

Implantologia stomatologiczna z roku na rok ewoluuje, gwarantując pacjentom nowe możliwości, jeśli chodzi o eliminowanie ubytków zębowych. Nie tylko popularne są implanty z koronami zębowymi. Wielu stomatologów rekomenduje mosty adhezyjne kompozytowe na włóknie szklanym jednopunktowym. Pomimo wyższej ceny od wkładów koronowo korzeniowych metalowych, są one chętniej wybierane również przez pacjentów. Efekt naturalności i brak poczucia ciała sztucznego w jamie ustnej to jedne z wielu zalet mostów tymczasowych.

Konstrukcja mostu adhezyjnego

Mosty adhezyjne są tworzone głównie na bazie wysokiej klasy kompozytu z wykorzystaniem włókien szklanych. To dzięki nim są one bardzo odporne na przebarwienia, osady kamienia, uszkodzenia mechaniczne, poluzowanie oraz na zarysowanie. Sam most adhezyjny to nie tylko korona zębowa, ale także specjalne skrzydełka oraz retainery, które tworzone są także z włókna szklanego lub z metalu. To one utrzymują się na sąsiednich zębach przy pomocy żywicy kompozytowej oraz zjawiska adhezji (przyleganie cząsteczkowe)

Kiedy stosuje się mosty adhezyjne?

Mosty adhezyjne mogą być stosowane przy braku pojedynczego zęba, przy czym zęby sąsiadujące, zwane wtedy filarowanymi muszą być w pełni zdrowe oraz mocne. To one stanowią bowiem stabilną konstrukcję dla mostu. Nie wymagają one przy tym piłowania, co pozwala na błyskawiczne wypełnienie ubytku nawet podczas 1-2 wizyt u stomatologa. Podkreślić warto również to, że obecnie mosty adhezyjne zapewniają najlepszy efekt wizualny dla zębów przednich, również jedynek.

Są to jednak rozwiązania tymczasowe, które stosuje się na kilka miesięcy. Pozwala to na szybkie uzupełnienie ubytku, co nie tylko ważne jest dla efektu wizualnego. Dzięki temu zęby obok nie przesuwają się, a dziąsła są w odpowiedni sposób zabezpieczone. Pracownie implantów zębowych mogą zaś zająć się w tym czasie stworzeniem najlepszej z możliwej korony na śrubie tytanowej. Pacjent ma czas na pozyskanie środków na opłacenie takiego zabiegu, który niestety nie należy do najtańszych.

Jak wygląda zakładanie mostu adhezyjnego?

Jak już wspomniano, most adhezyjny może być założony nawet po dwóch wizytach u stomatologa. Warto w tym celu skonsultować się z doświadczonym specjalistą Oktawianem Baranowskim z gabinetu EKODENT, który zajmuje się m.in. protetyką oraz stomatologią estetyczną.

Na pierwszej wizycie kwalifikuje się pacjenta do założenia mostu adhezyjnego i wybiera właściwą metodę. Jeśli pacjent nadaje się do wstawienia mostu, stomatolog przygotowuje sąsiadujące zęby do wstawienia filaru z włókna szklanego/metalu, a także bierze wycisk zębów, który przesyła do zakładu protetyki. Podczas drugiej wizyty lekarz zakłada most na stałe. Tu występuje zjawisko silnej adhezji, czyli przylegania – oddziaływania międzycząsteczkowego – które nie wymaga wspomnianego piłowania i ingerowania w strukturę szkliwa pozostałych zębów. 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas