Artykuł sponsorowany Specjalistyczny Gabinet Alergologiczny – skuteczne leczenie alergii skórnych

Specjalistyczny Gabinet Alergologiczny – skuteczne leczenie alergii skórnych

Skóra jest największym narządem naszego ciała. Jej ogólna powierzchnia wynosi od 1,5 do 2 m2. Skóra chroni nasz ustrój przed światem zewnętrznym. Jest jak zapora, którą każdego dnia wystawiamy na działanie różnych czynników drażniących. Skóra zmuszona jest wówczas do obrony. Czasami jednak reaguje zbyt przesadnie na rzeczy, które nie stanowią dla nas żadnego zagrożenia. Borykamy się wtedy z przykrymi objawami utrudniającymi nam funkcjonowanie. Ich leczeniem zajmuje się dr n. med. Teresa Stelmasiak.

Kiedy dochodzi do pojawienia się alergii skórnej?

Dokuczliwe objawy najczęściej pojawiają się w wyniku kontaktu skóry z alergenem. W miejscu działania czynnika uczulającego tworzy się obrzęk, pokrzywka, zaczerwienienie, rumień lub bąbel. Intensywność podrażnienia zależy od charakteru reakcji alergicznej. Zmiany mogę obejmować tylko fragment skóry bądź rozprzestrzeniać się na inne partie ciała.

Czasami u pacjentów z alergiami skórnymi występują też objawy ogólnoustrojowe. Jak podkreśla dr n. med. Teresa Stelmasiak, która od lat prowadzi Specjalistyczny Gabinet Alergologiczny w Lublinie – zmiany skórne mogą też wystąpić na skutek spożycia pokarmu, na który uczulony jest pacjent.

Jakie alergeny skórne są najpowszechniejsze?

Trudno wymienić wszystkie alergeny, które powodują wystąpienie zmian na skórze. W dużej mierze jest to kwestia indywidualna, która powinna zostać zbadana przez specjalistę. Istnieją jednak pewne substancje, które wywołują reakcje alergiczne skóry u szerokiego grona pacjentów. Należą do nich:

  • nikiel – tworzy się z niego sztuczną biżuterię,
  • chrom – najczęściej uczula mężczyzn pracujących w branży budowlanej i mających kontakt z cementem,
  • środki do prania,
  • kosmetyki.

Zauważono również, że reakcje alergiczne często występują u małych dzieci pielęgnowanych przy pomocy nawilżanych chusteczek. Za pojawienie się zmian skórnych odpowiedzialny jest metyloizotiazolinon – konserwant używany przy produkcji tych akcesoriów higienicznych.

Jak leczyć alergie skórne?

Złotym standardem w diagnostyce kontaktowych alergii skórnych są testy płatkowe. Umożliwiają one szybkie i prawidłowe rozpoznanie czynnika uczulającego. Podstawową metodą leczenia jest zaś unikanie alergenu. Jeśli alergia kontaktowa przebiega w sposób ostry, alergolog może zlecić przyjmowanie preparatów doustnych lub stosowanie maści kortykosteroidowych.  Innym sposobem na pozbycie się alergii skórnych, lub przynajmniej na ich złagodzenie, jest odczulanie. Pacjent może przeprowadzić je pod okiem doświadczonego specjalisty.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas