Artykuł sponsorowany Rodzaje testów alergicznych

Rodzaje testów alergicznych

Testy alergiczne są przeprowadzane w celu stwierdzenia u człowieka obecności alergii lub jej braku. W praktyce można zastosować kilka zróżnicowanych metod. W zależności od zaleceń lekarza testy mogą mieć formę badania krwi, skóry lub podania pacjentowi prowokacyjnej próbki uczulającej substancji. Istnieją także inne formy diagnostyki, które polegają na przyklejaniu alergenów do ciała. Jak dokładnie wygląda takie rozpoznanie? Oto kilka informacji!

Testy alergiczne na skórne

Pierwszą z form testów alergicznych jest tzw. metoda skórna, która może wykryć alergię na toksyny owadów lub też substancje zawarte w medykamentach oraz pożywieniu. Tego rodzaju badania polegają na podaniu małej dawki alergenów pod powierzchnię skóry. Po takiej czynności lekarz dokonuje diagnozy poprzez oględziny powstałych na ciele zmian.

Testy alergiczne z krwi

Kolejną metodą na wykonywanie testów alergicznych jest standardowe pobranie próbki krwi. Następny krok diagnostyki to oznaczenie przeciwciał IgE dla obecnych alergenów. W przypadku zawyżonego poziomu tych substancji pacjent przypuszczalnie ma alergię na określone podczas badania czynniki.

– Testy alergiczne z krwi są bardzo popularne i dają dużą szansę na wykrycie wszystkich obecnych w organizmie uczuleń. Warto pamiętać, że wiele badań trzeba wykonywać na czczo lub też na kilka dni bądź tygodni po odstawieniu określonych lekarstw. Tego rodzaju testy należy przeprowadzić w przypadku uporczywego swędzenia nosa, łzawienia oczu lub zmian skórnych – informuje pracownik Pracowni Alergologii i Immunologii z Krakowa.

Czy testy alergiczne są bolesne i kiedy można je zrobić?

Testy alergiczne nie są bolesne, jednak podczas tworzenia nakłuć na ciele wielu pacjentów odczuwa dyskomfort. W przypadku badań z próbki krwi ból może towarzyszyć jedynie w trakcie wkłuwania igły do żyły pacjenta i jest to kwestia indywidualna.

Niektóre testy alergiczne można wykonywać niezależnie od wieku i są to badania przeprowadzane na podstawie próbki krwi. Inne techniki tego rodzaju diagnostyki, takie jak metoda skórna, mogą być realizowane u osób od 4 roku życia.

Inne metody przeprowadzania testów alergicznych

Kolejne metody na przeprowadzenie testów alergicznych mają nieco inny przebieg niż opisane badania. Mogą to być przykładowo próby prowokacyjne, które mają zastosowanie w przypadku cięższych uczuleń, takich jak astma i alergie pokarmowe. Ten rodzaj testów przeprowadza się poprzez podanie pacjentowi próbki alergenu do organizmu np. wziewnie. Można także wykonać test, umieszczając alergen na powierzchni skóry i dokonać jej oględzin po kilkudziesięciu godzinach. W tym przypadku jest to tzw. metoda płatkowa.

 

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas