Artykuł sponsorowany Rodzaje, objawy i leczenie zeza

Rodzaje, objawy i leczenie zeza

Aby widzieć prawidłowo, patrzymy w pożądanym kierunku, a nasze oczy ustawiają się równolegle – dzięki temu możliwe jest widzenie obuoczne. Jeśli na skutek jakiegoś zaburzenia nasze nie ustawiają się one równolegle, to mechanizm widzenia obuocznego nie zadziała. Wtedy nasz mózg, nie mogąc skompensować nieprawidłowości, wytłumia widzenia słabszym okiem, co skutkować może niedowidzeniem, bądź też powoduje widzenie podwójne, które jest patologią.

Objawy i przyczyny występowania zeza

Chorobę zezową należy leczyć. Nie jest to bowiem problem wyłącznie natury estetycznej, a przyczyna występowania wielu zaburzeń widzenia jednoocznego i obuocznego, które mogą prowadzić do powikłań. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza w gabinecie okulistycznym i wdrożenie odpowiedniej terapii. Oczywistym objawem zeza jest nierównoległe ustawienie gałek ocznych, choć warto zauważyć, że w zezie ukrytym to nieprawidłowe ustawienie można wykryć tylko podczas badania okulistycznego.

Do najczęstszych przyczyn powstawania zeza można zaliczyć wady refrakcji i czynniki dziedziczne. Przyczyna może leżeć też w chorobach gałki ocznej, oczodołu, mięśni gałkoruchowych, bądź nerwów prowadzących do tych mięśni. Może to też być choroba centralnego układu nerwowego lub zez o nieznanej etiologii. Najczęściej wykrywa się go u dzieci i wtedy można podjąć szybkie i zwykle skuteczne leczenie. Zez porażenny, czyli będący rezultatem uszkodzenia mięśni, nerwów lub układu nerwowego, zwykle diagnozuje się u dorosłych.

Jak przeprowadza się badanie zeza i jak się go leczy?

Badanie okulistyczne warto przeprowadzić, jak tylko dostrzeże się nieprawidłowe ustawienie oczu. Najprostszy test może przeprowadzić lekarz pierwszego kontaktu – polega on na naprzemiennym zasłanianiu oczu przy patrzeniu na określony punkt. Jeśli przy zasłanianiu lub odsłanianiu dostrzeżony zostanie jakikolwiek ruch gałki ocznej, warto skierować pacjenta do Kliniki Okulistycznej Jasne Błonia, gdzie lekarz okulista może przeprowadzić bardziej szczegółową diagnostykę. Badanie w gabinecie obejmuje sprawdzenie symetrii i zakresu ruchów oczu, a także wady wzroku i określenie kąta zeza.

Badania są niezbędne po to, by określić jaka metoda leczenia zeza będzie w danym przypadku najbardziej skuteczna i korzystna dla pacjenta. Jedną z metod leczenia zeza jest noszenie okularów pryzmatycznych. Możliwa jest także rehabilitacja wzrokowa, czyli ćwiczenia ortooptyczno-pleoptyczne. Jeśli tego rodzaju leczenie nie przynosi rezultatu, konieczne może być przeprowadzenie operacji okulistycznej.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas