Artykuł sponsorowany Selektywna trabekuloplastyka laserowa - wskazania, przebieg, efekty

Selektywna trabekuloplastyka laserowa - wskazania, przebieg, efekty

Selektywną trabekuloplastykę laserową stosuje się w leczeniu najczęściej występujących typów jaskry, tj. JPOK czyli jaskry pierwotnej otwartego kąta, JNC (jaskra normalnego ciśnienia) i kilku innych rodzajach tej choroby. Co ważne zabieg selektywnej trabekuloplastyki, polegający na naświetlaniu wybranych komórek beleczkowania (trabeculum) jest w pełni bezpieczny i nie daje skutków ubocznych, może być też wielokrotnie powtarzany. Podpowiadamy, kto może skorzystać z tego zabiegu, jak wygląda jego przebieg oraz efekty.

Wskazania do zabiegu selektywnej trabekuloplastyki laserowej

Zabieg ten stanowi standard głównie w leczeniu jaskry pierwotnej otwartego kąta, jaskry wtórnej barwnikowej, jaskry normalnego ciśnienia JNC, jaskry młodzieńczej  czy jaskry spowodowanej zabiegiem chirurgicznym lub laserowym. W tych przypadkach zabieg ten jest cenną alternatywą leczenia kroplami, natomiast w niektórych przypadkach jest wręcz niezastąpiony, np. w sytuacji, gdy leczenie farmakologiczne jest przeciwwskazane, u kobiet w ciąży i innych. Skuteczność zabiegu SLT zależy od dwóch czynników: od stopnia zaawansowania choroby (SLT jest skuteczniejszy we wczesnych fazach jaskry) oraz od tego czy pacjent miał już wcześniej wdrożone inne leczenie. Zostało potwierdzone w badaniach, że SLT jest najskuteczniejszym rodzajem terapii pierwszego rzutu w wymienionych wyżej przypadkach.  

Przebieg zabiegu selektywnej trabekuloplastyki laserowej

Sam zabieg trabekuloplastyki trwa kilka minut. Jednak przed przystąpieniem do niego, lekarz mierzy ciśnienie wewnątrzgałkowe i znieczula powierzchnię oka kroplami. W następnym kroku na oko zakładana jest soczewka nagałkowa powiększająca obszar, który jest laserowany. Zabieg polega na naświetlaniu światłem lasera tkanki trabekulum. Procedura nakazuje, aby po przebytym zabiegu pacjent, przez co najmniej godzinę, pozostawał pod opieką lekarza. Jeśli po upływie tego czasu, wykonany u pacjenta pomiar ciśnienia nie pokazuje wartości nieprawidłowych, zabieg uznaje się za zakończony. Pod szczególną obserwacją powinny zostać osoby z wysokim ciśnieniem wewnątrzgałkowym, osoby z zaawansowanym uszkodzeniem jaskrowym nerwu wzrokowego, dużymi ubytkami w polu widzenia czy pacjenci jednooczni.

Efekty pozabiegowe

Laseroterapia SLT jest bezpieczniejsza niż inne zabiegi laserowe (nie wspominając o operacjach) oraz nie powoduje skutków ubocznych. Spadek ciśnienia wewnątrzgałkowego pojawia się po kilku tygodniach, zwykle po miesiącu. Efekt utrzymuje się przez okres kilku-kilkunastu miesięcy Po roku zabieg można ponowić – zauważa nasz rozmówca reprezentujący Centrum Okulistyczne Jaskra w Warszawie, specjalizujące się w diagnostyce i leczeniu jaskry.

Warto zdawać sobie sprawę, że terapia ta – jakkolwiek może wydawać się bardziej kosztowna niż tradycyjne leczenie kroplami – to jednak na dość długi czas całkowicie zastępuje leczenie farmakologiczne. To jest być może najważniejsza przewaga tej metody: krople – jak wszystkie leki – powodują skutki uboczne. SLT – nie.

Kiedy wykonywać selektywną trabekuloplastykę

Im wcześniej wykona się selektywną trabekuloplastykę laserową, tym trwalszy uzyskamy efekt! Pamiętajmy, że wczesne wykrycie jaskry i wdrożenie właściwego leczenia stwarza większą szansę na zatrzymanie postępu choroby.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas