Artykuł sponsorowany Czym różni się optometrysta od okulisty?

Czym różni się optometrysta od okulisty?

Optometrysta i okulista to specjaliści od chorób oczu, przy czym każdy z nich zajmuje się nico innym obszarem. W doborze okularów pomoże zarówno okulista, jak i optometrysta, ale jeśli chodzi o diagnozowanie schorzeń, to konieczna jest wizyta u okulisty. Wart wiedzieć, że okuliści to lekarze po studiach medycznych a optometryści zrzeszani są w ramach zawodu regulowanego.

Czym zajmuje się okulista?

Okulista to absolwent studiów medycznych, który ukończył specjalizację z zakresu okulistyki. Lekarz specjalista zajmuje się diagnozowaniem chorób oczu, leczeniem urazów i wad wzroku. Co ważne, jest osobą uprawnioną do wystawiania recept i przypisywania leków, a także wypisywania skierowań. Okulista może przeprowadzać nawet zabiegi chirurgiczne.

Obowiązki optometrysty

Optometrysta zdobywa uprawnienia zawodowe na promedycznych studiach wyższych z optometrii lub optyki okularowej. Oznacza to, że optometrysta jest specjalistą w dziedzinie diagnostyki wad wzroku i doboru korekcji optycznej, czyli okularów i soczewek. Podstawowym zadaniem specjalisty optometrii jest profesjonalne badanie wzroku i wypisywanie recept okularowych. Optometrysta ma wiedze i umiejętności, aby ocenić stan zdrowia narządu wzroku i wykryć pewne nieprawidłowości. Może skierować pacjenta do specjalisty od chorób oczu, czyli okulisty.

Kiedy do okulisty, a kiedy do optometrysty?

Optometrysta może pomóc w problemach z zaburzeniem optyki oczu, koordynacją ruchu gałek ocznych, ograniczoną akomodacją i wszelkimi schorzeniami związanymi z nieskorygowanym lub błędnie skorygowanym błędem refrakcji. Jeśli optometrysta uzna to za konieczne, to skieruje pacjenta do okulisty. Gabinet okulistyczny Optyk Bloch w Poznaniu to placówka, w której prowadzone są konsultacje zarówno optometrysty, jak i okulisty. Co więcej, pacjent może skorzystać z oferty salonu optycznego, gdzie od razu po badaniu można dobrać soczewki i szkła.

Do okulisty należy się wybrać w razie uciążliwego bólu oczu, zapalenia spojówek, urazów i niepokojących zmian w okolicach oczu, a także pogorszenia jakości widzenia pomimo noszenia okularów bądź soczewek. Profesjonalne badanie wzroku w Poznaniu pozwala na określenie zakresu problemów i nieprawidłowości związanych z widzeniem. Wykonywany jest pomiar ostrości, pola widzenia, ruchów gałki ocznej i ciśnienia śródgałkowego. Optometrysta udzieli porad z zakresu ćwiczenia oczu, a w razie konieczności skieruje na bardziej specjalistyczne badania u okulisty, który opracuje i wdroży odpowiedni plan leczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas