Artykuł sponsorowany Rodzaje badania endoskopowego

Rodzaje badania endoskopowego

Podczas wizyty u gastrologa pacjent może zostać poinformowany o konieczności wykonania badania endoskopowego. W niektórych przypadkach jest ono konieczne w celu postawienia prawidłowej diagnozy. Dolegliwości związane z układem pokarmowym mogą mieć różną przyczynę. Odpowiednia diagnoza pozwoli na ich szybkie i skuteczne wyeliminowanie. Jakie wyróżniamy rodzaje badania endoskopowego i kiedy wskazane jest ich wykonanie?

Gastroskopia

Gastroskopia jest badaniem profilaktycznym a jej wykonania umożliwia rozpoznanie zmian chorobowych przełyku, żołądka i opuszki dwunastnicy. Podczas wizyty kontrolnej lekarz specjalista stwierdzi, czy zachodzi potrzeba wykonania tego badania. W szczególności zalecane jest ono pacjentom, którzy zgłaszają dolegliwości takie jak: zgaga, ból brzucha, stany zapalne przełyku i żołądka. Jest to nieprzyjemne dla pacjent badanie, do którego należy się odpowiednio przygotować. Przed zabiegiem nie można jeść od co najmniej ośmiu godzin ani pić – od czterech godzin. Trzeba również wcześniej odstawić leki zmniejszające krzepliwość krwi. W trakcie trwania tego rodzaju endoskopii jest możliwość poboru materiału do badania histopatologicznego.

Kolonoskopia

Kolonoskopia to badanie pozwalające ocenić stan całego jelita grubego. Przede wszystkim poddaje się wówczas dokładniej obserwacji jego ścianki. Przy użyciu dodatkowych instrumentów endoskopowych jest możliwe wykonanie podczas kolonoskopii zabiegu polegającego na: usunięciu polipów, zatamowaniu krwawienia z jelita grubego, poszerzeniu zwężeń jelitowych. Wskazania do wykonania tego badania to: zmiana rytmu wypróżnień, niedokrwistość z powodu niedoborów żelaza oraz choroby zapalne jelit. Jest to istotne badanie w profilaktyce raka jelita grubego. Przygotowanie do zabiegu rozpoczyna się już na siedem dni przed planowanym jego przeprowadzeniem, wówczas trzeba zaprzestać przyjmowania preparatów z żelazem, na trzy dni przed – należy przejść na dietę płynną. Dzień przed – konieczne jest zażycie leku przeczyszczającego.

Polipektomia i rektoskopia

Polipektomia przebiega w podobny sposób jak kolonoskopia, jednak jest to specjalistyczna nazwa tego zabiegu polegającego na usunięcie podczas jego trwania polipów znajdujący się w jelicie grubym. Za pomocą endoskopu można usunąć nawet duże polipy. Wycięte polipy kieruje się na badanie histopatologiczne. Rektoskopia natomiast umożliwia ocenę nawet końcowego odcinka jelita grubego i jest wykonywana za pomocą wziernika umieszczanego w odbycie pacjenta. Wskazaniem do jej wykonania są problemy związane z tą częścią ciała, takie jak na przykład: guzy, świąd, sączenie wydzieliny i krwawienie. Na dwa lub trzy dni przed planowanym tego rodzaju badaniem endoskopowym pacjent musi przejść na dietę płynną.

Badania endoskopowe są konieczne w celu prawidłowego diagnozowania chorób układu pokarmowego, w tym jelita grubego. Szpital Jakubiec oferuje wykonanie wszystkich rodzajów zabiegów endoskopowych oraz opiekę lekarską i pokierowanie leczeniem wykrytych zmian chorobowych.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas