Artykuł sponsorowany Gastroskopia – kiedy powinieneś się na nią zdecydować?

Gastroskopia – kiedy powinieneś się na nią zdecydować?

Stres, brak czasu na regularne spożywanie posiłków, jedzenie wysoko przetworzonych dań – niezdrowe nawyki żywieniowe i rosnące tempo życia sprzyjają schorzeniom gastrologicznym. Niestety, nie wszystkie problemy można wyeliminować przez zmianę diety. W niektórych przypadkach przyczyna dolegliwości leży głębiej, dlatego konieczna jest jej precyzyjna diagnostyka.

Czym jest gastroskopia i kiedy się wybrać na badanie?

Gastroskopia to badanie pozwalające wykryć lub wykluczyć istnienie chorób górnego odcinka przewodu pokarmowego. Choroby żołądka, jelit, przełyku, wątroby, dróg żółciowych i trzustki, mają różny charakter – od zapalnego po czynnościowy. Dlatego tak ważny jest dobór odpowiedniej metody leczenia. Badanie gastroskopem pozwala precyzyjnie określić charakter schorzenia i wykryć choroby, które przebiegają w sposób bezobjawowy. To bardzo istotne w przypadku diagnozowania nowotworów żołądka, które w początkowej fazie dają bardzo skąpe symptomy, a silne objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy leczenie operacyjne jest już niemożliwe.

Kiedy warto udać się na gastroskopię?

Podstawą do przeprowadzenia badania są wszelkie nieprawidłowości w pracy przewodu pokarmowego, m.in. refluks (najczęstszy objaw łagodnego podrażnienia błony śluzowej żołądka), ucisk w nadbrzuszu, zgaga, krwiste wymioty, trudności w przełykaniu czy objawy świadczące o uszkodzeniu żołądka wskutek zażywanych leków. Decyzję o przeprowadzeniu gastroskopii zawsze podejmuje lekarz, dlatego warto skonsultować swoje dolegliwości ze specjalistą gastroenterologiem, np. z Endogast.
Gastroskopia jest bardzo precyzyjnym badaniem, które pozwala uzyskać obraz błony śluzowej. To jedyny sposób na wczesne wykrycie chorób przewodu pokarmowego i uzyskanie informacji o stopniu zaawansowania danego schorzenia. Regularne wykonywanie badania pozwala monitorować progres i ocenić skuteczność zaordynowanej metody leczenia.

Gastroskopia – jak wygląda badanie?

Gastroskopia to badanie endoskopowe polegające na wprowadzeniu przez usta specjalnej rury. Zakończony kamerą endoskop przesyła obraz do ekranu komputera, dzięki czemu lekarz ma precyzyjny obraz górnego odcinka układu pokarmowego. Przed wykonaniem badania pacjent zostaje znieczulony miejscowo, aby powstrzymać odruch wymiotny. Badanie przeprowadzane jest w pozycji leżącej – pacjent kładzie się na lewym boku z lekko ugiętymi nogami. Gastroskopia trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut i mimo że nie należy do przyjemnych badań, nie jest w żaden sposób bolesna.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas