Artykuł sponsorowany Choroba trzewna – jakie wyróżnia się objawy i sposoby leczenia?

Choroba trzewna – jakie wyróżnia się objawy i sposoby leczenia?

Choroba trzewna dotyka coraz większą grupę ludzi. Jest bliżej znana jako celiakia. Choroba wywołana jest przez nietolerancję glutenu. Schorzenie uaktywnia się u ludzi w różnym wieku. Brak rozpoznania i niepodjęcie stosownych działań leczniczych przyczynia się do powstania różnych uciążliwych dolegliwości, które mają negatywny wpływ na wykonywanie normalnych czynności. Jakie są objawy i sposoby leczenia?

Czym jest choroba trzewna?

Choroba trzewna jest to jednostka chorobowa, w której przypadku organizm człowieka nie toleruje glutenu. Jest to białko takich zbóż jak pszenica, żyto, jęczmień, owies, a także jęczmień. W tym przypadku przyjmowanie produktu doprowadza do zaniku kosmków jelita cienkiego. Ważnym elementem jest właściwe rozpoznanie. Podkreślić należy fakt, że wiele osób żyje w nieświadomości obecności jednostki. W konsekwencji przełożyło się to lub może przynieść rezultat w postaci poważnych schorzeń, w tym chorób nowotworowych – podkreśla gastrolog Krzysztof Beszter - z wieloletnim doświadczeniem, prowadzący prywatny gabinet lekarski.

Jakie objawy najczęściej sygnalizują o obecności choroby trzewnej?

Symptomy alarmujące o celiakii mogą być różne. Wszystko uzależnione jest od typu choroby, na jaką cierpi określony pacjent. Wymienia się chorobę trzewną mającą charakter pełnoobjawowy, skąpoobjawowy, a także ukryty. W pierwszym przypadku spożywanie produktów zawierających gluten dolegliwości bólowych i wzdęć brzucha, biegunek, zaburzeń rozwojowych u dzieci, zahamowania wzrostu, anemii oraz depresji.

Choroba trzewna skąpoobjawowa przynosi zmiany wyłącznie w błonie śluzowej jelita cienkiego. Ten rodzaj choroby jest najtrudniejszy w diagnozie. Wśród symptomów wyróżnia się podwyższony cholesterol, nieustanne zmęczenie, trudne do zniesienia bóle głowy, osteoporozę, problemy skórne oraz inne schorzenia o charakterze autoimmunologicznym. Celiakia ukryta rodzi niebezpieczeństwo zaniku kosmków jelitowych i pełnego rozwoju choroby trzewnej w przyszłości.

Metody leczenia choroby trzewnej

Leczenie choroby trzewnej polega na wyeliminowaniu z diety produktów zawierających gluten. Regeneracja kosmków jelitowych trwa najczęściej kilka miesięcy. W przypadku, gdy pacjent znajduje się w większym zaawansowaniu choroby, leczenie może przebiegać nawet kilka lat. Ze względu na powszechność choroby produkty bezglutenowe są coraz łatwiej dostępne. Oznaczone są znakiem przekreślonego kłosa. Osoba cierpiąca na schorzenie koniecznie musi czytać etykiety artykułów żywnościowych. Alternatywą dla wyrobów zbożowych są produkty jaglane, kukurydziane, gryczane, ryżowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas