Artykuł sponsorowany Rodzaje aparatów ortodontycznych

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparat ortodontyczny poza względami estetycznymi ma za zadanie przywrócić zdrowy zgryz. Istnieje kilka rodzajów aparatów ortodontycznych, a każdy z nich odpowiada na inne potrzeby pacjenta – w zależności od wieku oraz złożoności problemu. Aparaty różnią się między sobą wyglądem, ceną oraz czasem trwania leczenia. Co powinniśmy wiedzieć o aparatach ortodontycznych?

Jak dzielimy aparaty ortodontyczne?

Podstawowy podział aparatów ortodontycznych to podział na aparaty ruchome (zdejmowane) oraz stałe. Aparat ruchomy można w dowolnym momencie wyciągnąć. Zwykle zakłada się go na kilka lub kilkanaście godzin w ciągu dnia. Najczęściej używają go dzieci, ponieważ na wczesnym etapie życia najłatwiej korygować wady zgryzu. Aparatów stałych w przeciwieństwie do ruchomych nie można samodzielnie wyjąć. Są zakładane przez ortodontę na cały okres leczenia, który trwa nawet 2 lata. 

Dostępne aparaty ortodontyczne stałe

Pierwszym typem jest aparat ligaturowy (klasyczny). Składa się z zamków przyklejanych do powierzchni zębów. Może być wykonany z metalu, albo materiałów mniej widocznych: porcelany bądź kryształu. Charakterystyczne dla niego są wymieniane, kolorowe gumki, tak zwane ligatury. Po założeniu wymaga regularnej kontroli u ortodonty co 4 - 6 tygodni. Koszt aparatu klasycznego to od 3 tysięcy złotych w przypadku opcji metalowej do około 6 tysięcy złotych przy wyborze porcelany lub kryształu.

Kolejny rodzaj to aparat lingwalny. Jest rozwiązaniem dla osób, którym zależy na ukryciu noszonego aparatu. Zamki zakładane są od wewnętrznej (językowej) strony zębów. Istnieje jednak kilka przeciwwskazań do jego założenia. Aparat lingwalny nie sprawdzi się u osób z chorobami dziąseł oraz posiadaczy drobnych zębów. Ceny takiego aparatu wahają się od 8 do 14 tysięcy złotych.

Innym typem aparatu jest aparat samoligaturujący. To wybór dla pacjentów szczególnie wrażliwych, ponieważ nie wymaga stosowania ligatur tak jak ma to miejsce w przypadku aparatu klasycznego, co mniejsza odczuwany w trakcie leczenia nacisk. Łatwiej utrzymać przy nim również higienę jamy ustnej, ponieważ resztki pokarmu nie zbierają się w gumowych elementach. Brak konieczności wymieniania ligatur zmniejsza częstość wizyt kontrolnych do jednej na 6 - 10 tygodni. Koszt takiego aparatu to około 5 tysięcy złotych.

Rodzaje aparatów ortodontycznych ruchomych

Popularną opcją jest klasyczny aparat nakładkowy. Stosuje się go najczęściej u dzieci i młodzieży. Wykonany jest z akrylowej płyty dopasowującej się do podniebienia oraz elementów drucianych, które zakłada się na zęby. Sprawdza się najlepiej do korygowania zgryzu w trakcie jego intensywnego rozwoju, czyli na wczesnym etapie życia. Koszt nakładkowego aparatu ruchomego to od 300 do 500 złotych.

Najnowsze rozwiązanie w ortodoncji to aparaty ruchome Invisalign oraz Clear Aligner. Są przezroczystymi nakładkami wyprodukowanymi z biokompatybilnego, termoutwardzalnego silikonu. Obie dopasowuje się indywidualnie do każdego pacjenta. Leczenie silikonowymi nakładkami odbywa się bezboleśnie oraz zapewnia komfort estetyczny. Nakładki są mało widoczne i łatwe w utrzymaniu higieny. Użytkownik może zdejmować je do posiłku, a w razie potrzeby umyć szczoteczką i pastą do zębów.

Obie technologie wykorzystują hipoalergiczny silikon, są bezbolesne i dyskretne. Do wykorzystywania obu aparatów ortodonta potrzebuje specjalnej licencji. Najważniejszymi różnicami są jednak koszty, wskazanie do zastosowania oraz częstość wizyt. Clear Aligner można wykorzystać głównie do leczenia diastemy, a kontrole odbywają się co 3 tygodnie. Invisalign sprawdzi się w przypadku większości wad zgryzu, a więc posiada szersze zastosowanie. Kontrole odbywają się rzadziej – co 2 - 3 miesiące. Od czego zależą różnice w cenie pomiędzy technologiami Invisalign i Clear Aligner?

Jak tłumaczy ortodonta z Centrum  Stomatologicznego Aria - Dent: Ceny aparatów ortodontycznych Invisalign oraz Clear Aligner różnią się, ponieważ wymagają innego schematu leczenia. W przypadku metody Invisalign cenę oraz długość leczenia pacjent poznaje już na pierwszej wizycie. Składa się na nią koszt wszystkich potrzebnych nakładek, które należy wymieniać samodzielnie co 7 dni oraz koszt wizyt kontrolnych. W zależności od zaawansowania wady zgryzu cena wynosi od 4 do nawet 20 tysięcy złotych. Trudniej oszacować koszty leczenia metodą Clear Aligner. Pojedyncza seria trzech nakładek różnej grubości, wymienianych co 7 dni, to koszt ok. 650 złotych. Do tego dochodzą koszty wizyt kontrolnych co 3 tygodnie, zwykle około 100 - 150 złotych. W czasie kontroli ortodonta podejmuje decyzję, czy potrzebna jest kolejna seria nakładek. Koszty mogą więc wzrosnąć, ale nadal będą mniejsze od znajdującej szersze zastosowanie, bardziej precyzyjnej technologii Invisalign.

Jaki aparat ortodontyczny jest najlepszy?

Nie można jednoznacznie określić, który aparat ortodontyczny jest najlepszy, ponieważ każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia. Wybór aparatu ortodontycznego zależy przede wszystkim od rozpoznania przeprowadzonego przez ortodontę. Każda wada zgryzu może wymagać zastosowania innej metody korekcji, dlatego ważna jest prawidłowa diagnoza oraz wyznaczenie celów terapii ortodontycznej razem ze specjalistą.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas