Artykuł sponsorowany Zalety użycia PRF przy ekstrakcji zęba

Zalety użycia PRF przy ekstrakcji zęba

Organizm człowieka to maszyna, która nieustannie pracuje, aby utrzymać ład wszystkich zachodzących w nim procesów. Niezwykle ważnym elementem całego „mechanizmu” jest regeneracja. Właśnie tę zdolność wykorzystuje metoda PRF, czyli użycie własnej krwi pacjenta do stworzenia preparatu regenerującego. Pozyskanie fibryny bogatopłytkowej z krwi i wykorzystanie w miejscu poddanym zabiegowi pozwala na lepsze gojenie tkanek. Dlaczego jest to tak istotne?

Czym jest PRF?

Fibryna bogatopłytkowa to skondensowane czynniki osocza pozyskane z krwi pacjenta przed zabiegiem stomatologicznym, aby móc podać go pacjentowi na ostatnim jego etapie. Ma to służyć lepszej regeneracji tkanek zęba, czyli lepszemu ich gojeniu. Do tego celu wykorzystuje się płytki krwi, a także białka oraz czynniki wzrostu przyspieszające powyższy proces. Dodatkowo PRF ma specjalną trójwymiarową strukturę, która wydłuża czas, w którym powyższe właściwości są aktywne. W ten sposób regeneracja po zabiegu może przebiec szybciej i sprawniej. Krew pobierana jest od pacjenta, gdyż niweluje to ryzyko odrzucenia nietolerowanych przez organizm obcych komórek. Po pobraniu dodaje się do niej antykoagulanty zabezpieczające płytki krwi przed krzepnięciem. Tak przygotowana krew zostaje umieszczona w wirówce. Po kilkukrotnym wirowaniu i usunięciu rozwarstwiających się zbędnych składników uzyskuje się gotowe do użycia PRF.

Przydatność PRF przy zabiegu ekstrakcji

Ekstrakcja to nic innego jak usunięcie zęba. Przeprowadza się ją w ostateczności, kiedy inne metody zawiodły lub zabrakło czasu i nie można bezpiecznie pozostawić zęba. Najczęściej powodem są wady zgryzu lub zaawansowane infekcje. Zabieg ekstrakcji może wiązać się z uszkodzeniami tkanek miękkich wokół usuwanego zęba. Nawet jeżeli uda się tego uniknąć, to miejsce przeprowadzenia zabiegu wciąż wymaga  regeneracji, stąd częste wykorzystanie PRF przy ekstrakcji zęba. Jej zaletami są:

- przyspieszony proces gojenia tkanki,

- odbudowa tkanek miękkich oraz ubytków kostnych,

- tworzenie naturalnego opatrunku na powstałą ranę,

- zmniejszenie stanu zapalnego,

- zminimalizowanie bólu po zabiegu,

- całkowite bezpieczeństwo metody.

Jak mówi chirurg stomatolog z kliniki stomatologicznej Dentologia: Zwróćmy uwagę na to, jaką przewagę nad innymi substancjami regenerującymi ma PRF. Przede wszystkim jest to substancja naturalna, pozyskana od samego pacjenta, a więc w pełni biokompatybilna i bezpieczna. Ponadto pozwala na szybszą rekonwalescencję i zmniejsza ilość powikłań. Nie ma praktycznie możliwości, że wystąpią reakcje alergiczne w  miejscu podania preparatu. Dzięki temu osiągamy naprawdę spektakularne efekty.

PRF – czy warto skorzystać przy ekstrakcji zęba?

W przypadku przeprowadzania zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej bardzo ważny jest proces, który odbywa się po samej ekstrakcji czy implentacji. Prawidłowa regeneracja staje się w takim przypadku priorytetem mogącym zadecydować o sukcesie terapeutycznym bądź jego braku. PRF to metoda, z której warto skorzystać, jeżeli konieczne będzie usunięcie zęba lub przeprowadzenie innego inwazyjnego zabiegu stomatologicznego.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas