Artykuł sponsorowany Na czym polega endodoncja?

Na czym polega endodoncja?

Endodoncja to jeden z działów stomatologii, ale też żargonowe określenie jednego z zabiegów przeprowadzanych w ramach tej dziedziny – leczenia kanałowego. W tym tekście dowiesz się, czym zajmuje się endodoncja, na czym polega leczenie kanałowe i jakie dolegliwości powinny Cię skłonić do szukania pomocy u stomatologa o specjalizacji endodontycznej. Oto wszystko, co warto wiedzieć o endodoncji!

Czym zajmuje się endodoncja?

Zanim przejdziemy do bardziej potocznego znaczenia tego słowa, przybliżmy endodoncję jako dziedzinę stomatologii. Stomatologia jest bardzo szeroka, dlatego wraz z postępem medycyny wykształciło się wiele jej poddyscyplin, a endodoncja jest jedną z nich.

Endodoncja zajmuje się wnętrzem zęba. Ząb składa się z kilku warstw. W samym środku mamy miazgę zębową – miękką, unerwioną, ukrwioną i bardzo wrażliwą na ból. Jest ona przesłonięta kolejno warstwami, które ją obudowują, chronią, a nam zapewniają sprawne przeżuwanie. Te warstwy to zębina i na samym wierzchu szkliwo – mówi specjalista z Platinum Dental.

Miazga jest przedmiotem szczególnego zainteresowania endodoncji. Tkanka ta wypełnia komorę zęba i kanały w jego korzeniach. Ponieważ jest ukrwiona, łączy się z całym organizmem. Z tego powodu zakażenie miazgi zębowej może rzutować na stan całego ciała. Leczenie endodontyczne ma na celu przywrócenie zdrowia wnętrza zęba i zabezpieczenie go przed dalszymi problemami, a jeśli to niemożliwe, wykonuje się zabieg usunięcia miazgi, ucinając tym samym dolegliwości bólowe. To właśnie jest leczenie kanałowe, które omawiamy poniżej.

Endodoncja, czyli leczenie kanałowe

Jak wspomnieliśmy, pod nazwą „endodoncja” kryje się też najważniejszy zabieg tej dyscypliny, czyli leczenie kanałowe. Przeprowadza się je, gdy dojdzie do zaawansowanej infekcji miazgi.

Miazga może zostać zakażona w wyniku zaniedbania ubytków sięgających aż do wnętrza zęba, a także np. przez pęknięcie lub ułamanie zęba. Gdy bakterie zaczną się namnażać w miazdze, pojawia się stan zapalny, a wraz z nim obrzęk. Niestety, miazga nie może swobodnie puchnąć, bo ogranicza ją komora zęba. Dochodzi do ucisku miazgi, co objawia się jako przeszywający ból. To on najczęściej skłania pacjentów do szukania pomocy endodontycznej.

Leczenie kanałowe polega na usunięciu chorej miazgi z komory i kanałów korzeni, zdezynfekowaniu tak powstałej przestrzeni, a następnie wypełnieniu jej materiałem stomatologicznym. Ząb pozbawiony żywej tkanki przestaje boleć, a źródło infekcji jest wyeliminowane.

Choć leczenie kanałowe rozwiązuje problem i ratuje ząb przed usunięciem, warto pamiętać, że profilaktyka może oszczędzić nam nieprzyjemności. Regularne szczotkowanie i nitkowanie zębów, a także wizyty kontrolne u stomatologa to sposób na to, aby nigdy nie przekonać się na samym sobie, jak przebiega leczenie kanałowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas