Artykuł sponsorowany Rehabilitacja pacjentów po udarze mózgu.

Rehabilitacja pacjentów po udarze mózgu.

Udar mózgu to poważna komplikacja zdrowotna, która może zagrozić zdrowiu i życiu człowieka. W wielu przypadkach jego następstwem jest paraliż. Rehabilitacja- podjęta odpowiednio wcześnie po wylewie- daje duże szanse na przywrócenie pacjenta do dawnej sprawności fizycznej. Jej skuteczność zależy również od zaangażowania samego pacjenta i doświadczenia kadry medycznej. Udar mózgu nie musi być wyrokiem. Jakie są jego objawy?

Czym jest udar mózgu?

Mianem udaru mózgu specjaliści określają nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu. Do głównych objawów wylewu należą: niedowład, porażenie, zaburzenia mówienia, widzenia, bóle i zawroty głowy oraz zaburzenia równowagi. Wiele osób myli te charakterystyczne symptomy ze stanem upojenia alkoholowego, lekceważąc prośby o pomoc. Tymczasem statystyki biją na alarm- każdego roku w Polsce na udar mózgu zapada około 80 tysięcy osób, z czego 30 tysięcy z nich umiera w ciągu 30 dni. Mimo że wylew najczęściej dotyka osób starszych, coraz młodsi pacjenci trafiają do szpitala z tej właśnie przyczyny. Prawie połowa chorych odzyskuje pełną sprawność po udarze i może wrócić do dawnego życia. Dzieje się to dużo szybciej, o ile pacjenci trafią pod specjalistyczną opiekę. Niedokrwione neurony obumierają bowiem w zastraszająco szybkim tempie. Można śmiało stwierdzić, że z każdą minutą umiera kolejna część mózgu. Skutkiem udaru mózgu może być niepełnosprawność, zaburzenia procesów poznawczych, zaburzenia emocjonalne, a nawet napady padaczkowe.

Rehabilitacja po wylewie u seniorów

Jeśli chodzi o osoby młode, które doznały udaru mózgu, kilkuletnie leczenie przynosi zazwyczaj satysfakcjonujące rezultaty. Młody organizm regeneruje się szybciej, a sami pacjenci – dzięki silnej motywacji- pragną jak najszybciej wrócić do zdrowia. W przypadku osób starszych sytuacja jest bardziej skomplikowana. Organizm jest dużo mniej odporny na wszelkie komplikacje zdrowotne. Ponadto obciążany jest czynnikami, które wynikają z naturalnego procesu starzenia. Jak przekonuje pani Renata Bartosiewiczfizjoterapeutka z Dąbrówki- w odzyskaniu sprawności najważniejsze są zabiegi fizjoterapeutyczne, które prowadzone są w sposób ciągły i systematyczny. Doświadczony rehabilitant wdroży odpowiedni program medyczny i zmotywuje chorego do codziennego wysiłku. Często kluczem do sukcesu jest właśnie motywacja. Bez wyraźnej chęci powrotu do zdrowia pacjenta, ćwiczenia nie będą przynosić wymiernych efektów. Często kooperacja fizjoterapeuty z psychologiem jest nieunikniona, by zapewnić choremu maksymalne wsparcie na wielu płaszczyznach.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas