Artykuł sponsorowany Charakterystyka powszechnie stosowanych metod fizykoterapii

Charakterystyka powszechnie stosowanych metod fizykoterapii

Fizykoterapia to jedna z form fizjoterapii i część medycyny fizykalnej. Polega na oddziaływaniu na organizm bodźcami fizycznymi pochodzącymi z natury, na przykład słońce, lub wytwarzanymi specjalnymi urządzeniami, na przykład prądy różnego rodzaju. Znajduje ona szerokie zastosowanie w rehabilitacji. Wyróżnić możemy kilkadziesiąt rodzajów fizykoterapii. Przyjrzyjmy się tym najczęściej stosowanym.

Galwanoterapia

Galwanoterapia to grupa zabiegów z zakresu fizykoterapii, w których na ciało oddziałuje się stałym prądem elektrycznym za pomocą elektrod silikonowych lub gumowych. Do najbardziej znanych należą jonofreza oraz galwanizacja. Oba zabiegi znajdują się w ofercie centrum rehabilitacji i masażu Sonatio.

Jonofreza jest całkowicie bezbolesna i nieinwazyjna, a dodatkowo też odprężająca. Uważana jest z jedną z najskuteczniejszych metod fizykoterapii. Prąd stały jest tu wykorzystywany do wprowadzenia środków farmakologicznych do tkanek. Pozwala na przyjmowanie dużych dawek leków bez szkody dla układu pokarmowego.

Przed rozpoczęciem musimy pamiętać o zdjęciu wszystkich metalowych przedmiotów. Skórę oczyszczoną z maści i kremów owija się gazikami nasączonymi lekiem. Następnie umieszcza się na nich po obu stronach elektrody, a całość owija się ceratką i bandażem. Podczas poprawnie wykonywanego zabiegu pacjent powinien odczuwać delikatne mrowienie. Po jego zakończeniu skóra może być lekko zaczerwieniona lub się złuszczać.

Zabieg jonofrezy stosuje się w przypadku blizn, czyraków, zwiotczałej skóry, łojotoku, trądziku, cellulitu, łuszczycy, odmrożeń. Pozytywnie wpływa na obrzęki, kurcz łydek i drętwienie rąk, reumatoidalne zapalenie stawów, choroby zwyrodnieniowe, chorobę niedokrwienną kończyn, zapalenia okołostawowe oraz stan po skręceniach stawów. Do jej zalet należą również regeneracja tkanek i rozszerzenie naczyń krwionośnych.

Galwanizacja polega na stymulacji mięśni za pomocą prądu stałego. Elektrody wprawiają w ruch mięśnie, przez co są one oraz tkanka tłuszczowa zmuszone do pracy. Również podczas tego zabiegu nie wolno nam mieć na sobie żadnych przedmiotów metalowych.

Galwanizację stosuje się w leczeniu bólu, przy przewlekłych zapaleniach nerwów oraz splotów i korzeni nerwowych, przy zmianach zwyrodnieniowych stawów, porażeniach, zaburzeniach krążenia i w przypadku utrudnionego zrostu po złamaniu kości. Podobnie jak jonofreza zabieg ten rozszerza naczynia krwionośne. Ponadto usuwa produkty przemiany materii, zwiększa dopływ krwi tętniczej do tkanek i dopływ z nich krwi żylnej i limfatycznej, poprawia funkcje odżywcze tkanek, przyspiesza proces gojenia się mięśni, więzadeł, ścięgien i kości oraz wpływa na zmianę pobudliwości mięśni i nerwów.

Elektrostymulacja

Jest to jedna z metod stosowanych w fizykoterapii wykorzystująca prąd małej częstotliwości. Elektrostymulacja przebiega podobnie do galwanizacji, inne jednak są wskazania do wykonania tego zabiegu. Stosuje się go w przypadku zaników mięśniowych po unieruchomieniu stawów, przy porażeniu nerwów, a także przy walce z nadwagą i modelowaniu sylwetki.

Zabieg ten pozytywnie wpływa na metabolizm, usprawnia procesy odżywcze i przemianę materii. Stymuluje też wydalanie toksyn z organizmu.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas