Artykuł sponsorowany Radiologia stomatologiczna - wybrane rodzaje

Radiologia stomatologiczna - wybrane rodzaje

Radiologia jest dziedziną medycyny, dzięki której łatwo zobrazować poszczególne kości oraz narządy ciała. Dzieje się tak poprzez wykorzystanie promieni rentgenowskich, pola magnetycznego czy ultradźwięków. Wszelkie złamania kończyn czy urazy kręgosłupa wymagają wizyty w gabinecie RTG. Identycznie jest w przypadku problemów stomatologicznych. Prawie każdy gabinet dentystyczny posiada na wyposażeniu sprzęt do RTG bądź współpracuje z pracowniami radiologicznymi, jak Kardent z Nowego Sącza. Jakie zatem rodzaje radiologii są dostępne w gabinetach stomatologicznych?

Radiografia cyfrowa

Radiografia cyfrowa to nowoczesne metody i urządzenia, które stosuje się w stomatologii dla uzyskania dokładnego obrazu chorego bądź uszkodzonego zęba, dziąsła czy innego miejsca w jamie ustnej, ale również do planowania zabiegów stomatologicznych. Pozwala na określenie zmian w kościach szczęki i żuchwy zarówno pod kątem ilościowym, jak też jakościowym. Dzięki możliwości regulacji kontrastu, wielkości oraz jasności obrazu, dentysta może dostrzec nawet niewielkie zmiany. Metoda ta pozwala na zapis zdjęcia w wersji cyfrowej o wysokiej jakości. Łatwość przechowywania danych umożliwia ich archiwizację na różnego rodzaju nośnikach (płytach CD , DVD) oraz w pamięci komputera. Radiografia cyfrowa ogranicza dawkę promieniowania rentgenowskiego aż do 90%. Technika ta pozwala na szybkie uzyskanie informacji oraz analizy badanego obiektu, daje błyskawiczny wynik badania poprzez wyeliminowanie procesu wywoływania zdjęć rentgenowskich.

Pantomografia

Pantomogram zębów to specjalistyczne badanie stomatologiczne, które pozwala na uzyskanie pojedynczego zdjęcia panoramicznego, na którym widoczne są wszystkie zęby, łącznie z tymi, których nie widać w jamie ustnej, czyli zatrzymanymi lub niewyrżniętymi. Na zdjęciu widać także tkanki otaczające, zatoki szczękowe, wyrostki żuchwy i łuki zębowe. Dokładnie widać całą szczękę i żuchwę. Badanie pantomograficzne wykonuje się dla oceny ogólnego stanu uzębienia wraz z zatokami szczękowymi oraz stawami skroniowo-żuchwowymi, ale nie tylko. To doskonała metoda badania przesiewowego, która pozwala na wczesne wykrycie zmian chorobowych m.in. w kościach szczęki i żuchwy. Pantomografię stosuje się podczas leczenia ortodontycznego czy implantologicznego. Aparat pantomograficzny jest stosowany również do badań cefalometrycznych. Wykonuje się je przy zastosowaniu specjalnej przystawki do aparatu pantomograficznego. By zdjęcie wyszło prawidłowo góra pacjenta musi być odpowiednio ustawiona – zostaje unieruchomiona w tzw. kraniostacie, który podtrzymuje głowę przy pomocy uchwytu zakładanego na nos oraz uchwytów usznych. Cefalometria obrazuje nie tylko czaszkę, ale też tkanki miękkie i twarde twarzy, zatoki przynosowe i podniebienie twarde.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas