Artykuł sponsorowany Przyczyny próchnicy

Przyczyny próchnicy

Większość dorosłych osób miało w swoim życiu chociaż raz próchnicę. Próchnica jest bakteryjną chorobą jamy ustnej, która na szczęście może być skutecznie leczona a jej powstawaniu można zapobiegać przy stosowaniu odpowiedniej pielęgnacji. Poznaj wszystkie przyczyny próchnicy i dowiedz się, jak jej zapobiegać.

Próchnica - jak powstaje?

O to, jak powstaje próchnica zapytaliśmy eksperta zKoldent Samarytanka 1. Próchnica jest chorobą bakteryjną, jednak nie powodują jej wszystkie bakterie. W jamie ustnej zdrowego człowieka żyć może aż 300 gatunków bakterii, które pomagają na przykład w procesie trawienia. Jednak niektóre z bakterii mogą powodować pojawianie się zmian próchniczych. Są to bakterie głównie rozkładające cukry, produkujące kwasy organiczne i dobrze czujące się w kwaśnym środowisku. Bakterie próchnicze przylegają do zęba i tworzą płytkę nazębną - żółty nalot.

Do utworzenia się próchnicy zębów potrzebny jest także czas, ponieważ nigdy nie powstaje ona z dnia na dzień, a procesy są dosyć długie. Do tego potrzebna jest pożywka dla bakterii, czyli cukier. Nie wystarczy jednak zrezygnować ze słodyczy, cukier znajduje się naturalnie we wielu produktach, które spożywamy każdego dnia.  Z czasem bakterie doprowadzają do demineralizacji szkliwa zębów, a tym do pojawia się ubytku w zębie. Kiedy ubytek staje się zbyt duży, to nie wystarczy zwykłe leczenie próchnicy, potrzebne jest leczenie kanałowe. Dlatego ważna jest odpowiednia profilaktyka i ochrona zębów przed próchnicą.

Sposoby leczenia próchnicy

Próchnicę leczy się w różny sposób, w zależności od tego, na jakim etapie jest. Metody leczenia próchnicy to między innymi:

  • Remineralizacja - w ten sposób stomatolog może wyleczyć próchnicę początkową, która objawia się w postaci niewielkich przebarwień na szkliwie. Dentysta oczyszcza miejsce i nakłada specjalny żel z fluorem, który pomaga odbudować uszkodzone szkliwo zęba.

  • Plombowanie - chyba każdy z nas zna ten zabieg. Polega on na oczyszczeniu wiertłami ubytku, wyczyszczeniu go i następnie uzupełnieniu plombą. W gabinetach stomatologicznych stosuje się wiele rodzajów plomb, bardzo popularne są plomby światłoutwardzalne kompozytowe, które można utwardzić od razu i pacjent nie musi wstrzymywać się z jedzeniem i piciem. Takie plomby wyglądają też bardzo naturalnie. W niektórych gabinetach nadal stosuje się wypełnienie z amalgamatu, jednak plomby te mają ciemną barwę, przez co nie mogą być stosowane do leczenia mocno widocznych ubytków. 

Bardzo ważne jest, aby do dentysty udawać się regularnie, a nie tylko wtedy, kiedy poczujemy ból zęba. Regularne wizyty kontrolne pozwalają na wyłapanie próchnicy we wczesnym stadium.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas