Artykuł sponsorowany Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe nazwane inaczej endodontycznym to metoda wykorzystywana w nieodwracalnym zapaleniu miazgi zęba. Stanowi ono alternatywę dla usunięcia zakażonego zęba, pozwalająca na jego uratowanie. Leczenie kanałowe zapobiega również dalszym powikłaniom po stanie zapalanym, a co za tym idzie, przywraca prawidłowe funkcjonowanie jamy ustnej. Jak wygląda tradycyjne leczenie kanałowe, a na czym polega endodoncja pod mikroskopem? Sprawdźmy.

Leczenie kanałowe - jak przebiega?

Leczenie kanałowe stosowane jest jako leczenie stanu zapalnego wywołanego próchnicą, wielokrotnymi zabiegami stomatologicznymi lub mechanicznym uszkodzeniem zęba. W związku z tym w przypadku zauważenia dolegliwości, takich jak pulsujący ból lub spuchnięte dziąsła, niezbędna okazuje wizyta u stomatologa oraz wykonanie zdjęcia RTG, na podstawie którego specjalista określa stopień zakażenia, kształt i położenie zęba. Biorąc pod uwagę wszystkie czynniki, lekarz podejmuje również decyzję, czy nie będzie potrzebna terapia pod mikroskopem.

Leczenie kanałowe rozpoczyna się od znieczulenia zęba i za pomocą specjalistycznego sprzętu, otwarcia go oraz opracowania. Następnie stomatolog usuwa zakażoną tkankę wraz z nerwami, oczyszcza i odkaża kanały oraz odpowiednio je poszerza. Po ich dokładnym osuszeniu przystępuje do wypełnienia kanałów gutaperką, czyli naturalnym polimerem, który szczelnie zamyka je na całej długości i zapobiega przedostawaniu się do ich wnętrza bakterii, m.in. z jedzenia.

Ostatnim etapem leczenia kanałowego jest odbudowa zęba, która w zależności od zaawansowania choroby dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta. Mianowicie może odbywać się z wykorzystaniem nowoczesnych materiałów kompozytów, wkładu z włókna szklanego lub korony porcelanowej.

Jak wygląda leczenie endodontyczne pod mikroskopem?

Leczenie pod mikroskopem zalecane jest w szczególności przy poważnych ubytkach próchnicznych, martwicy miazgi zęba lub w trudnych i nietypowych zaawansowanych zmianach chorobowych w jamie ustnej. Cały zabieg wygląda podobnie, jak tradycyjne leczenie kanałowe, niemniej stomatolog dodatkowo używa mikroskopu oraz endometru służącego do pomiaru długości kanału.

Specjaliści z Centrum Stomatologicznego New-Dent w Lublinie z zastosowaniem nowoczesnego mikroskopu, uzyskują zwiększoną widoczność, która pozwala na szczegółowe przeprowadzenie badania oraz leczenia. W efekcie mogą oni poznać kształt oraz korzenie zęba, obejrzeć jego komory, szczegółowo opracować i oczyścić kanały, a tym samym precyzyjnie wykonać leczenie kanałowe.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas