Artykuł sponsorowany Przyczyny powstawania opryszki waginalnej

Przyczyny powstawania opryszki waginalnej

Nieprzyjemne uczucie pieczenia w miejscach intymnych, uporczywy świąd, a także pojawiające się zaczerwienienia i pęcherzyki – to mogą być objawy opryszczki narządów płciowych. W przypadku kobiet mamy do czynienia z opryszczką waginalną, gdzie zmiany chorobowe zlokalizowane są w okolicach sromu, rzadziej na udach czy między pośladkami. Jakie są przyczyny tych objawów?

Skąd bierze się opryszczka waginalna?

Opryszczka waginalna wywoływana jest wirusem opryszczki pospolitej, czyli HSV  – herpes simplex virus. W przypadku opryszczki narządów płciowych mamy do czynienia z wirusem typu II, podczas gdy typ I odpowiedzialny jest za występowanie opryszczki wargowej. Zakażenie wirusem HSV 2 można zdiagnozować przy pomocy wymazu lub badania krwi. Chorobę rozpoznaje się po dolegliwościach bólowych okolic intymnych i wystąpieniu zmian w postaci swędzących pęcherzyków. Warto jednak zauważyć, że niejednokrotnie opryszczka waginalna może przebiegać bezobjawowo, co zwiększa ryzyko zarażenia się wirusem. W jaki sposób dochodzi do zakażenia? Najczęściej przyczyną powstawania opryszczki genitalnej są kontakty seksualne, czyli stosunek waginalny, ale też stosunek bez penetracji czy analny. Należy przy tym zaznaczyć, że istnieje możliwość przeniesienia wirusa z ust na genitalia, toteż również seks oralny z osobą zakażoną wirusem HSV jest obciążony ryzykiem. Poza tym wirus opryszczki waginalnej może się również przenosić przez dotyk, np. przez palce. Ponadto do przyczyn powstawania opryszczki waginalnej należy również używanie przedmiotów osobistych osoby zakażonej, np. gadżetów seksualnych czy ręczników.  Warto również zaznaczyć, że istnieje również możliwość wrodzonego zakażenia wirusem HSV 2, występujące w przypadku urodzenia dziecka przez matkę z opryszczką waginalną.

Jak się przed nią bronić i jak leczyć opryszczkę waginalną?

Leczenie opryszczki waginalnej ma charakter głównie objawowy. W tym celu można stosować maści osuszające, żele kojące czy leki dostępne bez recepty. Środki, takie jak te prezentowane na stronie kobiecesprawy24.pl, dostępne są bez recepty w aptekach. W nasilonych zakażeniach stosuje się leki przeciwwirusowe miejscowe, a także przyjmowanie doustnie bądź dożylnie. Warto przy tym zaznaczyć, że każde zakażenie HSV 2 powoduje trwałe pozostanie wirusa w organizmie w postaci uśpionej. Oznacza to, że nie istnieje lekarstwo umożliwiające skuteczne wyleczenie i często zdarzają się nawroty choroby. Przyczyną kolejnych ataków opryszczki waginalnej może być spadek odporności, niedobór witaminy B, D, stres czy towarzyszące choroby. Nawroty objawów zakażenia bywają jednak łagodniejsze i zwykle nie trwają dłużej niż 14 dni. Pamiętajmy, aby każdy symptom wystąpienia opryszczki waginalnej skonsultować z lekarzem, który przeprowadzi diagnostykę i wdroży odpowiednie leczenie zapobiegające rozprzestrzenianiu tego schorzenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas