Artykuł sponsorowany Przemoc w rodzinie – przyczyny

Przemoc w rodzinie – przyczyny

Problem przemocy w domu, choć powinien w ogóle nie istnieć, niestety jest dość często nagłaśniany. W różnego rodzaju serwisach można usłyszeć, że któryś z domowników odreagowywał swoją złość i swoje życiowe niepowodzenia na innych. Dla oprawcy nie ma żadnych przeszkód moralnych. Dlatego często ofiarami takiej przemocy są również małe dzieci. Skąd bierz się taka agresja i jak radzić sobie z tak trudną sytuacją?

Przemoc fizyczna

Zdarza się, że dochodzi do przemocy fizycznej, która objawia się poprzez bicie, szarpanie, czy nawet dręczenie drugiej osoby. Głównym sprawcą wszelkiego rodzaju objawów przemocy fizycznej są uzależnienia, ze szczególnym uwzględnieniem alkoholu. Nie ulega wątpliwości, że nieleczony alkoholizm jest chorobą. Zresztą często śmiertelną. Nadużywanie alkoholu zabija komórki nerwowe. Wpływa zatem na umysł człowieka i wywołuje w nim nieodwracalne zmiany. Ludzie pijani czują się o wiele silniejsi i niepokonani. Chorobie alkoholowej towarzyszą również zniszczenia obszarów mózgu, które odpowiadają za racjonalne postrzeganie świata. Alkohol przede wszystkim wywołuje agresję. W sposób fizyczny cierpią na tym wszyscy domownicy. Często jest to trauma, którą trzeba dźwigać przez całe życie. Dla ofiar przemocy domowej potrzebna jest nade wszystko rzetelna i profesjonalna pomoc.

Można taką uzyskać w najlepszych gabinetach psychologicznych. Zdecydowanie zalicza się do nich ten prowadzony przez Małgorzatę Kujawę. Wszyscy, którzy przeszli przez koszmar przemocy domowej mogą liczyć na pełne wsparcie oraz na cenne wskazówki dotyczące tego, w jaki sposób poradzić sobie z nierzadko rozrywającymi duszę uczuciami. Jednakże, czy przemoc fizyczna to jedyna forma, jakiej doświadczyć mogą ofiary?

Przemoc psychiczna

Równie ogromnych szkód co wyrządzanie krzywdy w sposób fizyczny może przysporzyć dręczenie psychiczne. Tutaj oprawcy stosują najróżniejsze metody. Pierwszą z nich jest obniżanie poczucia wartości drugiej osoby. Jeżeli jest to proces, który powtarza się notorycznie, może przyczynić się do nieodwracalnych zmian i powstania kompleksów, które prowadzą bezpośrednio do chęci odizolowania się od świata, a co za tym idzie depresji. Kolejną formą są agresywne napaści słowne, często z użyciem dużej ilości wulgaryzmów. Mają one na celu przede wszystkim zastraszenie ofiary.

Oprawcy nie boją się również używania gróźb pozbawienia zdrowia lub nawet życia. Najgorszą możliwą sytuacją jest ta, w której przemoc werbalna używana jest w stosunku do dzieci. Jedyną metodą, która ma szansę zagwarantować dziecku późniejsze normalne życie, jest szybka pomoc psychologiczna. Dlatego tak ważna jest świadomość społeczna i szybkie reagowanie. Jeżeli ktoś jest świadkiem, niekoniecznie naocznym, zjawiska przemocy domowej, powinien jak najszybciej udzielić wsparcia pokrzywdzonej rodzinie. Jeżeli nie ma odwagi zrobić tego bezpośrednio, można poprosić o pomoc odpowiednie władze.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas