Artykuł sponsorowany Depresja jako choroba XXI wieku

Depresja jako choroba XXI wieku

Depresja to choroba, która do niedawna była bagatelizowana przez wiele środowisk. Obecnie powszechnie wiadomo, że dotyka zarówno dzieci, nastolatków, dorosłych, jak i osoby starsze. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ponad półtora miliona ludzi, przez co staje się poważnym problemem dla służby zdrowia. Jej leczenie nie jest łatwe i często nie może się w ogóle rozpocząć, bo rzadko idzie się z nią do lekarza.

Kto może zachorować na depresję?

Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że depresja jest chorobą, która dotyka głównie młode osoby, szczególnie dziewczyny w okresie dojrzewania. Dziś wiadomo jednak, że zachorować na nią mogą wszyscy. Szczególnie narażeni są

  • osoby w okresie dorastania, które muszą zmierzyć się z nowym światem,

  • osoby w wieku emerytalnym, samotne i opuszczone przez rodzinę,

  • kobiety po porodach lub utracie dziecka,

  • osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi i umysłowymi,

  • osoby zmagające się z problemami w życiu prywatnym i zawodowym.

Jedynym skutecznym sposobem na walkę z tą chorobą jest profesjonalne leczenie depresji. Tłumienie jej w sobie może prowadzić do kolejnych, znacznie poważniejszych zapaści na zdrowiu psychicznym.

Jak pomóc sobie w depresji?

Pierwszym krokiem do uzyskania pomocy jest przede wszystkim przekonanie samego siebie, że się jej potrzebuje. W tym celu warto poznać najpopularniejsze i najpoważniejsze objawy depresji. Są to między innymi:

  • trwałe obniżenie nastroju,

  • brak odczuwania emocji pozytywnych,

  • obniżenie poziomu energii i brak jakichkolwiek chęci do działania.

Depresji mogą towarzyszyć także inne objawy, takie jak niechęć do wychodzenia z domu, brak apetytu lub wręcz przeciwnie nadmierny apetyt. Ostateczną diagnozę może postawić tylko lekarz, z którym warto się skontaktować, jeśli czuje się, że obniżenie nastroju utrudnia codzienne funkcjonowanie. To w gabinecie opracuje się dokładny plan wychodzenia z choroby i radzenia sobie z nią na co dzień.

Depresja może być chorobą śmiertelną, dlatego nigdy nie należy jej lekceważyć. Jak mówią eksperci z placówek takich jak Instytut Diagnozy I Terapii Psychologicznej Biofeedback, nieleczona może poważnie wpłynąć na życie danej osoby i jej kontakty z innymi. Wcześnie rozpoczęte leczenie umożliwia pełne zapanowanie nad chorobą. Dlatego nigdy nie należy jej bagatelizować. Jeśli ktoś zaobserwował u siebie objawy depresji albo podejrzewa, że ktoś bliski może na nią cierpieć, to powinien zdecydować się na konsultacje z psychologiem czy psychiatrą lub namówić na taką wizytę osobę ze swojego otoczenia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas