
Depresja jako choroba XXI wieku
Zdrowie i opiekaDepresja to choroba, która do niedawna była bagatelizowana przez wiele środowisk. Obecnie powszechnie wiadomo, że dotyka zarówno dzieci, nastolatków, dorosłych, jak i osoby starsze. Szacuje się, że w Polsce cierpi na nią ponad półtora miliona ludzi, przez co staje się poważnym problemem dla służby zdrowia. Jej leczenie nie jest łatwe i często nie może się w ogóle rozpocząć, bo rzadko idzie się z nią do lekarza.
Kto może zachorować na depresję?
Jeszcze kilka lat temu mówiło się, że depresja jest chorobą, która dotyka głównie młode osoby, szczególnie dziewczyny w okresie dojrzewania. Dziś wiadomo jednak, że zachorować na nią mogą wszyscy. Szczególnie narażeni są
osoby w okresie dorastania, które muszą zmierzyć się z nowym światem,
osoby w wieku emerytalnym, samotne i opuszczone przez rodzinę,
kobiety po porodach lub utracie dziecka,
osoby z niepełnosprawnościami fizycznymi i umysłowymi,
osoby zmagające się z problemami w życiu prywatnym i zawodowym.
Jedynym skutecznym sposobem na walkę z tą chorobą jest profesjonalne leczenie depresji. Tłumienie jej w sobie może prowadzić do kolejnych, znacznie poważniejszych zapaści na zdrowiu psychicznym.
Jak pomóc sobie w depresji?
Pierwszym krokiem do uzyskania pomocy jest przede wszystkim przekonanie samego siebie, że się jej potrzebuje. W tym celu warto poznać najpopularniejsze i najpoważniejsze objawy depresji. Są to między innymi:
trwałe obniżenie nastroju,
brak odczuwania emocji pozytywnych,
obniżenie poziomu energii i brak jakichkolwiek chęci do działania.
Depresji mogą towarzyszyć także inne objawy, takie jak niechęć do wychodzenia z domu, brak apetytu lub wręcz przeciwnie nadmierny apetyt. Ostateczną diagnozę może postawić tylko lekarz, z którym warto się skontaktować, jeśli czuje się, że obniżenie nastroju utrudnia codzienne funkcjonowanie. To w gabinecie opracuje się dokładny plan wychodzenia z choroby i radzenia sobie z nią na co dzień.
Depresja może być chorobą śmiertelną, dlatego nigdy nie należy jej lekceważyć. Jak mówią eksperci z placówek takich jak Instytut Diagnozy I Terapii Psychologicznej Biofeedback, nieleczona może poważnie wpłynąć na życie danej osoby i jej kontakty z innymi. Wcześnie rozpoczęte leczenie umożliwia pełne zapanowanie nad chorobą. Dlatego nigdy nie należy jej bagatelizować. Jeśli ktoś zaobserwował u siebie objawy depresji albo podejrzewa, że ktoś bliski może na nią cierpieć, to powinien zdecydować się na konsultacje z psychologiem czy psychiatrą lub namówić na taką wizytę osobę ze swojego otoczenia.