Artykuł sponsorowany Polineuropatia a przewodnictwo nerwowe ENG

Polineuropatia a przewodnictwo nerwowe ENG

Wykrycie różnego rodzaju chorób o podłożu neurologicznym wymaga przeprowadzania badań sprawdzających czynność mięśni i nerwów obwodowych. Jednym z nich jest elektroneurografia (ENG), wykorzystywana w diagnostyce schorzenia o nazwie polineuropatia. W artykule piszemy, czym się charakteryzuje ta choroba oraz jak się objawia. Wyjaśniamy także, na czym polegają badania ENG i jak za ich pomocą można zdiagnozować polineuropatię.

Czym jest polineuropatia i jak się objawia?

Mianem polineuropatii nazywa się kliniczny zespół uszkodzenia nerwów obwodowych. Jest to schorzenie o podłożu neurologicznym, które występuje w przebiegu różnych chorób. Może stanowić zarówno osobną jednostkę chorobową, jak i symptom innej dolegliwości. Wyróżnia się wiele rodzajów polineuropatii – np. cukrzycowa, alkoholowa, dziedziczna, ciążowa, toksyczna lub towarzysząca chorobom zapalnym naczyń krwionośnych. Wszystkie wymienione typy są zawsze powiązane z przyczynami ich występowania, które mogą być bardzo zróżnicowane. Do najbardziej charakterystycznych objawów polineuropatii zalicza się:

  • drętwienie kończyn,
  • osłabienie i zanik mięśni,
  • niedowład,
  • mrowienia,
  • ubytek czucia,
  • pieczenie skóry,
  • upośledzenie czucia,
  • nadmierną potliwość,
  • sinienie i rogowacenie skóry,
  • nadwrażliwość na ból i dotyk,
  • zaburzenia czucia głębokiego.
Terapia polega na rehabilitacji, podawaniu witamin oraz preparatów usprawniających krążenie obwodowe. Podstawą jest natomiast rozpoznanie i leczenie choroby, która doprowadziła do polineuropatii – dodaje specjalista z firmy Dobra Diagnostyka.

Na czym polega elektroneurografia (ENG)?

ENG, czyli elektroneurografia, to badanie przewodnictwa nerwowego umożliwiające ocenę czynności nerwów, dzięki pomiarom odpowiedzi na określone bodźce elektryczne. Gdy przewodzenie impulsów nerwowych jest nieprawidłowe, oznacza to uszkodzenie danego nerwu ruchowego lub czuciowego. ENG pozwala zlokalizować uszkodzone nerwy, określić wielkość zmian oraz ich dynamikę. Służy także do oceny rodzaju uszkodzenia (np. aksonalne, mieszane, demielinizacyjne) oraz jego poziomu, czyli obszaru nerwu, którego dotyczy. Badanie elektroneurograficzne wykonuje się w pozycji leżącej, aby zapewnić pacjentowi maksymalny komfort i odprężenie. Następnie do skóry przykłada się elektrody w celu odczytu przewodnictwa nerwowego. Zazwyczaj badanie trwa ok. 10-60 minut.

Diagnostyka polineuropatii a ENG

Chociaż podstawowym badaniem w diagnostyce polineuropatii jest elektromiografia (EMG, badanie mięśni konieczne do rozpoznania lub wykluczenia tej choroby), to w pierwszej kolejności wykonuje się właśnie elektroneurografię. Badanie ENG nie wymaga szczególnych przygotowań, trzeba jednak pamiętać o przeciwwskazaniach i pewnych zasadach. Elektroneurografii nie wykonuje się u osób, które mają rozruszniki serca lub przyjmują leki przeciwzakrzepowe. Przed badaniem zaleca się zrezygnować ze stosowania kosmetyków na badanym obszarze ciała, takich jak kremy, żele czy maści.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas