Artykuł sponsorowany Ból kręgosłupa – choroba cywilizacyjna?

Ból kręgosłupa – choroba cywilizacyjna?

Jako najczęstsze przyczyny bólów kręgosłupa wymienia się brak odpowiedniej dawki ruchu, siedzący tryb życia oraz nadwagę i otyłość. Problem ten dotyka coraz większą liczbę osób, co skutkuje zakwalifikowaniem go do miana choroby cywilizacyjnej. Bóle kręgosłupa spotykają nie tylko osoby zapracowane, ale również młodzież w wieku szkolnym. Ma na to wpływ zazwyczaj nieodpowiednia postawa ciała utrzymywana przez długie godziny.

Dlaczego kręgosłup boli?

Z medycznego punktu widzenia bóle kręgosłupa bardzo często spowodowane są uszkodzeniami krążka międzykręgowego. Na skutek długotrwałego siedzenia lub stania poszczególne elementy kręgosłupa odwadniają się, co sprzyja pracy krążków „na sucho”. Specjalistyczna Praktyka Lekarska w Chojnicach wskazuje, że nawet kilkuminutowe przerwy w pracy przy biurku mogą zapobiec poważnym problemom z kręgosłupem. Należy w tym czasie wstać od biurka i wykonać krótki spacer. Na dokuczliwe skutki bólów kręgosłupa ma wpływ nie tylko siedzący tryb życia. Również osoby wykonujące fizyczne prace i dźwigające spore ciężary skarżą się na dolegliwości. Ma to miejsce zwłaszcza wtedy, gdy dźwiganie wykonywane jest w nieodpowiedniej pozycji i przekracza fizyczne możliwości wytrzymałościowe pracownika.

Jak zapobiegać bólom kręgosłupa?

Pierwszym krokiem jest zrozumienie powagi problemu. Nie warto ignorować powtarzających się cyklicznie bólów kręgosłupa, które spotykają Cię podczas pracy czy wykonywania codziennych obowiązków domowych. Warto zgłosić się do specjalisty, by ten mógł rozpocząć leczenie chorób kręgosłupa, jeśli takie będą wykryte. Zanim dojdzie do powstania jednostki chorobowej kręgosłupa, dobrze jest zapobiegać destrukcyjnym zmianom. Najlepiej włączyć do codziennych aktywności spacer i delikatny trening np. w formie pływania na basenie. Wzmocnienie mięśni lędźwiowych zapewni wsparcie dla miednicy, która w pierwszej kolejności cierpi z powodu siedzącego trybu życia. Warto też postawić na ergonomiczny fotel do pracy, dopasowanie wysokości biurka i siedziska do swoich warunków fizycznych oraz regularne przerwy od siedzenia przy komputerze. Te czynności sprawią, że rozwój dolegliwości bólowych zostanie zatrzymany i wpłynie pozytywnie na komfort życia.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas