Artykuł sponsorowany Lakowanie zębów. Co to takiego?

Lakowanie zębów. Co to takiego?

Piękny uśmiech jest wizytówką człowieka. Jednak, aby rzeczywiście blask naszych zębów mógł onieśmielać nowo poznane osoby, trzeba odpowiednio o nie zadbać. Jako, że uzębienie jest zagrożone różnymi chorobami, w tym przede wszystkim próchnicą, wymaga różnych metod zabezpieczania. Jedną z nich jest lakowanie zębów. Sprawdźcie na czym ono polega.

Czym jest lakowanie zębów?

Lakowanie zębów to jedna z bardziej skutecznych procedur mająca na celu zabezpieczenie zębów przed próchnicą, na którą narażone są przede wszystkim zęby trzonowe (ich górna powierzchnia ma zagłębienia, szczeliny oraz pofałdowania i właśnie w tych miejscach zalega zazwyczaj płytka nazębna będąca główną przyczyną pojawiania się próchnicy).

Lakowanie zębów to nic innego, jak pokrycie zęba specjalnym materiałem kompozytowym, a konkretnie właśnie lakiem. Z jego pomocą można wypełnić szczeliny i bruzdy w zębie, a tym samym uniemożliwić tworzenie się w nich płytki nazębnej. Poza tym, lak uwalnia jony fluoru a to jeszcze bardziej chroni zęby przed próchnicą – wyjaśnia specjalista z Przychodni Stomatologicznej DENTAL.

Jak przebiega lakowanie zębów?

Ci, którzy boją się wizyt u dentysty często rezygnują z zabiegów ochronnych, takich jak lakowanie. Wszystko z obawy przed bólem jakiego mogą doświadczyć oraz czasu, który będą musieli spędzić na fotelu dentystycznym. Jednak zupełnie nie ma się czego bać – lakowanie zęba trwa tylko kilka minut i jest zabiegiem zupełnie bezbolesnym i nieinwazyjnym.

Podczas lakowania najpierw dentysta osusza ząb z osadów i zanieczyszczeń, a dopiero potem nakłada lak, rozprowadzając go po powierzchni zęba. Następnie utwardza lak przy pomocy lampy polimeryzacyjnej, a na koniec sprawdza twardość i szczelność laku.

Kiedy należy przeprowadzić lakowanie zęba?

Zabieg lakowania zębów przeprowadza się zazwyczaj u dzieci, u których świetnie przeciwdziała on pojawianiu się próchnicy. Niezbyt często zabieg ten stosuje się u dorosłych, jednak zdarzają się wyjątki. Należy do nich lakowanie ósemek, czyli tzw. zębów mądrości. Co więcej, w przypadku odpryśnięcia laku z zalakowanych w młodości zębów można zdecydować się na dołożenie do nich laku.

Lakowanie u dzieci przeprowadzić należy do kilku miesięcy po pojawieniu się powierzchni żującej na zębie, zanim dojdzie do demineralizacji szkliwa. Lak wystarcza na kilka lat, jednak warto kontrolować jego stan, aby na bieżąco uzupełniać ewentualne braki.

Czy lakowanie zębów jest szkodliwe?

Wśród niektórych rodziców krąży opinia, że lakowanie nie jest zdrowe dla dzieci. Należy jednak wiedzieć, że zabieg ten jest zupełnie obojętny dla zdrowia. Może on jednak przynieść wiele korzyści, jeśli dentysta zastosuje lak uwalniający fluor, który odnawia tkanki zniszczone przez próchnicotwórcze bakterie.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas