Materiał Partnera Ochrona dróg oddechowych, półmaski i maski

Ochrona dróg oddechowych, półmaski i maski

Praca w trudnych warunkach spowodowanych kurzem, pyłem, oparami różnych substancji chemicznych wymaga odpowiedniej ochrony dróg oddechowych. Nie zastosowanie środków ochronnych może prowadzić do schorzeń układu oddechowego szczególnie wtedy, gdy na działanie szkodliwych czynników jesteśmy narażeni przez dłuższy czas.

Maski ochronne

Maski ochronne nie tylko stanowią barierę dla kurzu i mgieł, ale również filtrują wdychane powietrze, które przepływa przez co najmniej jeden, a często kilka filtrów. Taka maska przykrywa oczy, usta, nos i brodę zapewniając ochronę nie tylko dróg oddechowych, ale również oczu, które mogłyby łzawić od kurzu lub zostać podrażnione substancjami chemicznymi. Jest to przy okazji osłona przed uszkodzeniem mechanicznym oka. Zdarza się, że konieczne jest korzystanie z maski, w której powietrze doprowadzane jest z oddzielnej butli.

Półmaski ochronne

Półmaski różnią się tym od masek, że nie chronią oczu, a zakrywają nos, usta i brodę. Sam mechanizm przepływu powietrza jest bardzo podobny: filtrowane powietrze jest pobierane przez osobę noszącą maskę, a wydychane powietrze zostaje odprowadzone przez zawór wydechowy. Filtr w półmasce może również przybrać formę odpowiedniego materiału, z którego jest zrobiona. Wówczas nie ma konieczności umieszczania zaworu wydechowego, gdyż wydychane powietrze przenika przez materiał.

Gdzie kupić?

Maski i półmaski ochronne możemy zakupić w wyspecjalizowanych sklepach posiadających w swojej ofercie artykuły ochronne BHP, np. Przedsiębiorstwo Specjalistyczne "SPRZĘT-POŻ". Jeśli nie mamy pewności, która maska będzie odpowiednia, warto zapytać o to sprzedawcę przedstawiając mu zakładany czas pracy, czynniki klimatyczne oraz to, przed czym maska ma chronić.

 

 

 

Podziel się