Artykuł sponsorowany Obliteracja w praktyce. Na czym polega skleroterapia żylaków?

Obliteracja w praktyce. Na czym polega skleroterapia żylaków?

Częstym problemem ze strony układu krwionośnego pojawiającym się zarówno u kobiet, jak i mężczyzn są żylaki, które świadczą o przewlekłej niewydolności żylnej. Jedną z innowacyjnych metod leczenia jest obliteracja naczyń. Czym jest skleroterapia żylaków i na czym polega? Na te pytania odpowiemy w niniejszym artykule.

Żylaki – czym są i jak powstają?

Żylaki to schorzenie, które najczęściej dotyczy żył powierzchniowych kończyn dolnych. Przyjmują postać uwypuklonych, rozszerzonych krętych żył, które są bardzo widoczne. Żylaki stanowią nie tylko defekt kosmetyczny, ale również zagrożenie dla życia (w postaci zakrzepicy), jeśli nie zostało wdrążone odpowiednie leczenie. Pojawienie się pierwszych widocznych zmian w obrębie naczyń krwionośnych, powinno być skonsultowane z lekarzem, zatem warto udać się do wykwalifikowanego chirurga naczyniowego. Z usług takich specjalistów można skorzystać m.in. w gabinecie chirurgicznym w Andrychowie.

Co jest przyczyną powstawania żylaków? Istnieje wiele czynników powodujących uwypuklenie i rozszerzenie naczyń krwionośnych. Jednym z nich jest zaburzona produkcja elastyny i kolagenu oraz nadciśnienie żylne, co prowadzi do uszkodzenia ścian naczyń, a także dysfunkcji zastawek żylnych. Oprócz tego, znaczącą rolę odgrywają czynniki środowiskowe: praca w pozycji stojącej lub siedzącej czy niska aktywność fizyczna.

Skleroterapia – skuteczna metoda leczenia żylaków

Wewnątrzżylną obliterację laserową, czyli skleroterapię, uznaje się za jedną ze skuteczniejszych metod leczenia żylaków. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Przed wprowadzeniem do żyły włókna laserowego oznacza się ją specjalnym preparatem w badaniu USG Doppler. Wybrane naczynie krwionośne poddawane jest działaniu wysokiej temperatury wytwarzanej przez światło lasera, co powoduje obkurczenie się żyły.

Obliteracja naczyń jest zabiegiem małoinwazyjnym, przez co występuje niskie ryzyko wystąpienia powikłań czy blizn na skórze. W odróżnieniu od tradycyjnych metod leczenia żylaków skleroterapia trwa około godziny, a pacjent po zabiegu może wrócić do codziennej aktywności zgodnie z zaleceniami lekarskimi. Jednak największą zaletą wewnątrzżylnej obliteracji jest jej wysoka skuteczność. Według badań zastosowanie terapii laserowej zmniejsza ryzyko nawrotu choroby. Pierwsze efekty zauważalne są po prawie dwóch tygodniach po obliteracji, ale w zależności od stopnia zaawansowania zmian naczyniowych, lekarz specjalista decyduje o przeprowadzeniu kolejnych zabiegów skleroterapii.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas