Artykuł sponsorowany Skąd się biorą żylaki i jak im skutecznie przeciwdziałać?

Skąd się biorą żylaki i jak im skutecznie przeciwdziałać?

Mimo, że w większości żylaki możemy zaobserwować u starszych osób, to coraz częściej pojawiają się one także w młodym wieku. Jaka jest przyczyna ich wczesnego powstawania? Oczywiście – genetyki nie oszukamy. Nie mniej jednak w wielu przypadkach to po prostu nie zdrowy styl życia w postaci niezdrowej diety i siedzącego trybu życia. Jak więc im zapobiegać?

Przyczyny i profilaktyka

Profilaktyka jest dość oczywista, mimo to, czasami trudna w realizacji. Być może często, jest niedoceniana. Co zaliczamy do działań profilaktycznych? Przede wszystkim dieta. Nie chodzi o katorżnicze głodówki, ale zbilansowaną dietę zawierającą potrzebne składniki odżywcze. Aby zapobiegać żylakom warto dodać do swego jadłospisu jagody, ciemne winogrona, śliwki, fasolę czerwoną. Jeżeli chodzi o dietę, pamiętaj o błonniku, który niweluje zaparcia, które powodują ciśnienie w żyłach). Pamiętaj o ruchu – wystarczy pół godziny trzy razy w tygodniu. Jeżeli mamy pracę siedzącą, możemy wstać raz na jakiś czas lub poruszać nogami bądź trzymać je na podnóżku. Zwłaszcza, gdy odpoczywamy (na przykład czytając książkę) również dobrze jest trzymać nogi wyżej niż głowę. Ponadto, okazuje się, że na powstawanie żylaków ma także wpływ nasz ubiór. Zaburzenia przepływu krwi powodują także zbyt obcisłe ubrania, wąsie buty czy szpilki. Palenie papierosów i alkohol również nie pomagają. Warto dbać o siebie wcześniej, gdyż jeśli zbagatelizujemy problem to Specjalistyczna Indywidualna Praktyka Lekarska będzie nam potrzebna.

Małoinwazyjne zabiegi

Niestety, czasami mimo odpowiedniej profilaktyki, żylaki i tak się pojawiają. Często ujawniają się w konsekwencji noszenia nadmiernych ciężarów lub ciąży. Mogą być także objawem nadciśnienia. Flebologia to diagnostyka naczyń żylnych, a flebolog zajmuje się diagnozą stanu naszych żył. Jeżeli, mimo naszych starań i działań zapobiegawczych żylaki się pojawiają, mamy do czynienia z rozwojem choroby – przewlekłej niewydolności żylnej. Niemniej jednak, jeżeli zareagujemy w stadium początkowym rozwój choroby, możemy ustrzec się przed operacją. Warto nie zwlekać i już w początkowym stadium umówić się na konsultację flebologiczną, na której specjalista chirurgii naczyniowej określi stadium rozwoju choroby oraz sposoby walki z nią. Przykładowo, może zlecić miniflebektomię (usuwanie małych żylaków przez mini nacięcia), skleroterapię, usuwanie żylaków za pomocą fal radiowych. Lepiej zapobiegać niż leczyć. A jeżeli już, to najlepiej w nieinwazyjny sposób w początkowym etapie rozwoju choroby.

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas