Artykuł sponsorowany Objawy i leczenie depresji

Objawy i leczenie depresji

Brak humoru, energii albo chęci do zrobienia czegokolwiek – ot, zwykły dołek psychiczny  jesienna chandra - to  zdarza się czasem nam ludziom. Jeśli jednak trwa  trochę dłużej  niż kilka dni, warto zadać sobie pytanie czy to  jednak  nie depresja?  Stan ten może wystąpić u każdego niezależnie od płci, wieku, statusu materialnego. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia częstotliwość występowania depresji jako czwarty  problem zdrowotny na świecie. Depresja  jest zaburzeniem, które wymaga profesjonalnego leczenia. Dlatego niezwykle ważne jest, by  jak najszybciej sięgnąć po pomoc, którą można uzyskać w Przychodniach Zdrowia Psychicznego NFZ, czy prywatnych gabinetach świadczących usługi  psychoterapii takich, jak m.in. Gabinet Psychologa i Psychoterapeuty  Bożeny Boruta-Gojny w Bytomiu.

Przyczyny depresji

Depresja może mieć pochodzenie wewnętrzne, neurofizjologiczne, (nazywana depresją endogenną) lub  reaktywne co znaczy będące  psychiczną reakcją organizmu na negatywne doświadczenia życia takie jak utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, rozwód, samotność…(dlatego nazywana jest depresją reaktywną). Szczególną postacią choroby jest jej forma dwubiegunowa . W takim przypadku życie chorego przebiega  pomiędzy okresami „od głębokiego smutku do euforii”. Zrozumienie tego procesu i jego skrajnych objawów jest  bardzo ważne dla najbliższego otoczenia aby nie szkodzić a wspierać chorego.

Objawy depresji                                                                                                                                                                     

Wskazówki diagnostyczne  międzynarodowej klasyfikacji  zaburzeń  psychicznych i zaburzeń zachowania  obejmują następujące objawy: osłabienie koncentracji uwagi, mała wiara w siebie i niska samoocena, pesymistyczne  widzenie przyszłości , zaburzenia snu, zmniejszony apetyt  a nawet czasem myśli samobójcze. Obniżenie nastroju podlega małym wahaniom z dnia na dzień i jest niezależne od bieżących wydarzeń życia. Smutek i bezsilność emanują z wyrazu twarzy i udzielają się otoczeniu. W relacji rodzicielskiej jest to niedobre  dla rozwoju emocjonalnego dzieci. Oczywiście depresja ma bogatą rozpiętość stanów, od łagodnego, małego epizodu   poprzez umiarkowany, do stanu ciężkiej depresji, o której doświadczony chorobą autor napisał  „Widziałem czarne słońce”. Dlatego nie warto zwlekać z wyciagnięciem ręki po pomoc.

Jak się leczy depresję?

Współczesna wiedza medyczna, psychologiczna i farmakologia oferują wiele możliwych ścieżek pomocy i  leczenia  Psychoterapia jest bazą odnalezienia indywidualnych wewnętrznych źródeł siły, wsparcia, odzyskania wiary w siebie, poczucia wartości i ponownego odkrycia możliwości  życiowych. Można łączyć  psychoterapię  z leczeniem farmakologicznym, prowadzonym przez lekarza psychiatrę. Szczególnie w  depresjach endogennych  stosuje się obecnie nowoczesne nieuzależniające leki , które poprawią koncentrację uwagi, sen, pobudzą  wytwarzanie  specyficznych substancji organicznych (tzw. neuroprzekaźników) pozwalających odzyskać dobry nastrój. Dodatkowo, w niektórych szczególnych postaciach depresji  np.  depresji sezonowej, zależnej od  niedoborów słońca stosuje się terapię niebieskim światłem. Może nawet nie warto zastanawiać się czy odczuwane właśnie kiepskie samopoczucie to zwykły dołek czy łagodny stan depresyjny, czy też początek głębokiej depresji? Lepiej może  od razu spotkać się z psychoterapeutą?                                                                                                                                                                                                                                                                                       

Podziel się

Szukamy klientów

Podpowiadamy jak zdobyć klientów. Sprawdź!

Reklamuj się u nas